Nowa ulica w Bydgoszczy – powrót do nazwy, jaka obowiązywała jeszcze przed wojną

Wizualizacja osiedla i ulicy – widok alei z ul. Obrońców Bydgoszczy /Mat. AWZ Deweloper

Projektowana ulica w centrum miasta, między ul. Obrońców Bydgoszczy a ul. Marszałka Focha, będzie nazywać się „Nad Portem”. Przed wojną, kilkadziesiąt metrów od obecnie wytyczonej, biegła już ulica o tej samej nazwie.

Z wnioskiem o nadanie nazwy ulica wystąpiła spółka AWZ, która buduje w centrum miasta, na terenie dawnej Befany (Bydgoskiej Fabryki Narzędzi) kompleks mieszkaniowy „Nowy Port”, przez który przebiegać będzie nowa ulica.

– Nazwa „Nad Portem” jest nazwą historyczną, która funkcjonowała w tym kwartale przed II wojną światową. Zlokalizowana była w części dzisiejszej ulicy Marcinkowskiego na fragmencie przy Śluzie Miejskiej. AWZ Deweloper Sp. z o.o. wnioskuje o przywrócenie historycznej nazwy „Nad Portem” jako elementu tożsamości Bydgoszczy, ściśle związanego z tym fragmentem miasta. Nazwa „Nad Portem” podkreśla rzeczny charakter Śródmieścia Bydgoszczy i przypomina o ścisłych związkach naszego miasta z rzeką Brdą – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy.

Jako, że odtworzenie ulicy w jej pierwotnym biegu byłoby niemożliwe, wniosek dotyczy projektowanej, nowej ulicy znajdującej się w tym samym kwartale, kilkadziesiąt metrów dalej. – Portowe nawiązanie do rzecznego charakteru miasta powinno na stałe wpisać się w pamięć obecnych bydgoszczan i przyszłych pokoleń. Rzeka jest elementem tożsamości Bydgoszczy oraz charakterystycznym elementem Śródmieścia. Nazwy nadane przestrzeniom publicznym w tym kwartale powinny więc odzwierciedlać ścisły związek Bydgoszczy z rzeką. Przywrócenie historycznej nazwy Nad Portem doskonale wpisuje się w ten koncept – przekonują wnioskodawcy.

Nadawanie nazw placom i ulicom to kompetencja Rady Miasta Bydgoszczy, która zajmie się projektem w najbliższą środę. Ostatecznie to radni zdecydują więc o przyjęciu nazwy, wydaje się to jednak pewne zważywszy na fakt, że wniosek uzyskał rekomendację m.in. Kujawko-Pomorskiego Centrum Kultury, Miejskiego Centrum Kultury – Barka „Lemara”, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Bydgoskiego Ruchu Miejskiego czy Stowarzyszenia Bydgoszcz G-10.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter