Nowe kolumbarium w Bydgoszczy. 756 nisz na najmniejszym cmentarzu komunalnym

Tak wygląda istniejące kolumbarium na cmentarzu przy ul. Wiślanej / fot. Wikipedia Commons

Na kolejnym cmentarzu komunalnym powstanie kolumbarium. To coraz częstsza forma pochówku. Grób w kolumbarium jest bezterminowy. Ma to zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe tereny do grzebania zmarłych.

Kolumbarium postanie na cmentarzu komunalny, który znajduje się u zbiegu ul. Rynkowskiej i Pileckiego -przy nekropolii parafialnej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstaną tam trzy obiekty o wymiarach 0,92 x 1,83 x 22,61 m. Ściany kolumbarium będą wykonane z cegły klinkierowej. Wokół nich utwardzone zostaną ścieżki. Znajdzie się w nich 756 nisz na urny. W jednej może się zmieścić kilka urn z prochami.

Kolumbarium będzie przykrywał dwuspadowy dach z dachówki ceramicznej. Powstanie przy domu pogrzebowym. Miasto chce przeznaczyć na tę inwestycję 200 tys. złotych. We wtorek, 14 marca, otwarto oferty przetargowe. Zgłosiły się dwa podmioty. Firma OLIKO z Niemcza zaoferowała wykonanie za 259 tys, a bydgoskie przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MAX” zaproponowało ponad 469 tys.

Bydgoskie cmentarze. 5 tys. nieopłaconych miejsc

Przez pochówki w kolumbariach zmniejsza się zapotrzebowanie na nowe miejsca do grzebania trumien. Cmentarz przy ul. Rynkowskiej jest najmniejszym spośród wszystkich komunalnych nekropolii, ma 1,1 ha (dla porównania – największy cmentarz w Bydgoszczy przy ul. Wiślanej liczy 23,6 ha). Nie ma na nim już wolnych miejsc do grzebania zmarłych, podobnie jak na cmentarzach komunalnych przy ul. Kcyńskiej, Lotników i Grunwaldzkiej. Pochówki odbywają się we wcześniej zajętych mogiłach. Tak samo wygląda bardzo często sytuacja na cmentarzach parafialnych.

Aktualnie większość pogrzebów odbywa się na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej, gdzie miejsc jeszcze nie brakuje, co nie oznacza, że wkrótce trzeba będzie tworzyć nowe kwatery. – Szacujemy, że dysponujemy jeszcze miejscami na okres około 3 do 4 lat, przy czym w celu pozyskania nowych miejsc grzebalnych niezbędne będzie usunięcie części drzew (pozostałości dawnego lasu) – przekazała nam Sylwia Kubiś, p.o. dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Jest to uwzględnione w planach zagospodarowania przestrzennego „Brdyujście-Wiślana”.

Na początku tego roku na cmentarzach komunalnych było około 5 tys. nieopłaconych miejsc. Osoby opiekujące się danym grobem są zobowiązane po 20 latach od pochówku uiścić opłatę za kolejne lata użytkowania grobu. Następne dwie dekady dla jednoosobowego grobu ziemnego kosztują 594 zł. Jeśli opłata nie będzie wniesiona – po pewnym czasie – w tym miejscu może odbyć się kolejny pochówek.

Wykupienie niszy w kolumbarium wynosi 540 zł. Można ją rezerwować już za życia, wtedy obowiązuje nas odnawianie opłaty, podobnie jak w przypadku grobu tradycyjnego. Złożenie urny w niszy to wydatek 1080 zł. Wedle aktualnych przepisów urna w kolumbarium jest już grobem bezterminowym, więc nie trzeba w przyszłości wykonywać kolejnych opłat.

Na utrzymanie pięciu cmentarzy komunalnych miasto wyda w tym roku około 1,4 mln złotych. W poprzednich latach powstały nowe kolumbaria na cmentarzach przy ul. Kcyńskiej i Grunwaldzkiej.

Cmentarz przy ul. Pileckiego

Nekropolia na której powstanie kolumbarium została założona w 1927 r. Od 1934 r. był to cmentarz wojskowy. Spoczywają tu m. in. powstańcy wielkopolscy. W 1945 r. cmentarz przemianowano na komunalny i założono na nim kwatery żołnierzy polskich poległych w okresie drugiej wojny światowej.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter