Nowe oblicza ul. Dworcowej. „Biała dama” i jej znacznie młodsze koleżanki [ZDJĘCIA]

Budowa apartamentowca przy ul. Dworcowej 28 trwa / Fot. B. Witkowski/UMB

Ulica Dworcowa ma od skrzyżowania z Gdańską po dworzec Bydgoszcz Główna 1242 metry długości, a przed epoką kolei w naszym mieście, czyli rokiem 1851 była tylko polną drogą prowadzącą w kierunku Koronowa. W ostatnim czasie w kilku miejscach powstają przy Dworcowej nowe budynki mieszkalne. To szansa na nowy impuls dla tej części Śródmieścia.

Przy Dworcowej 28 (między ul. Warmińskiego a Sienkiewicza) stał piętrowy pawilon usługowo-handlowy. Za nim, w kierunku Podolskiej w większości już były magazyny i stare baraki. Wszystko to zniknęło. Trwa budowa dużego kompleksu mieszkaniowego. Realizuje go spółka Inwestycje Empio.

Z lewej – wizualizacja frontu inwestycji przy Dworcowej 28. Z prawej – front odnowionej kamienicy przy Dworcowej 67

W kompleksie budynków o różnej wysokości, który będzie miał dwa adresy: Dworcowa 28 i Podolska 13 powstanie 138 mieszkań. Spółka Inwestycje Empio zrealizowała dotychczas inwestycje mieszkaniowe pod Wrocławiem i w Poznaniu. Budowa wypełni pierzeję kamienic przy ulicy Dworcowej i da nowy wygląd od Podolskiej. Znajdzie się tam 138 mieszkań i trzy lokale usługowe w 6-piętrowym budynku z halą garażową.

Rozpoczęła się budowa kolejnego apartamentowca. Stanie przy ul. Dworcowej 58, między ul. Sienkiewicza i Matejki. Inwestorem jest Murapol Rivo. Znajdzie się tam 86 mieszkań. Termin zakończenia budowy to trzeci kwartał 2026 roku.

Tak ma wyglądać apartamentowiec, którego budowa rozpoczęła się przy ul. Dworcowej 58 / Wizualizacje: Mat. Murapol Rivo

Bliska ukończeniu jest także przebudowa kamienicy przy ul. Dworcowej 67. Jest ona jedną z najbardziej okazałych w Śródmieściu, która ponad 100 lat temu stanęła przy ulicy, która była niegdyś główną arterią handlową w Bydgoszczy. Gmach powstał na przełomie lat 1912-1913 z inicjatywy braci Hechte, którzy prowadzili księgarnię przy ul. Gdańskiej. Ich zamiłowanie do książek uwydatniło się na elewacji kamienicy. Jest zdobiona licznymi płaskorzeźbami związanymi z mitologią i literaturą m.in. najbardziej rzucającym się w oczy jeźdźcu na koniu, znajdującym się nad głównym wejściem.

Są też głowy Greczynki, Rzymianina, króla czy płaskorzeźba ze szczupakiem, co nawiązuje do nazwiska pierwszych właścicieli, bowiem Hecht to znaczy szczupak po niemiecku. Nad budową kamienicy czuwał architekt Otto Walther. Ta „biała dama” wśród kamienic w Bydgoszczy odzyskuje swój blask dzięki Duńczykom. Bracia Filip i Oskar Hunger prowadzą firmę deweloperską, którą założył ich ojciec Florian. Przedsiębiorstwo Hunger Development do tej pory zajmowało się budową biur w Bydgoszczy i w Polsce. Całkowicie odnawia Dworcową 67.

Wszystkie te prywatne inwestycje są elementem rewitalizacji ul. Dworcowej oraz jej otoczenia miasto. Miasto i inne podmioty publiczne zainwestowały już tam ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, zwężenie ulic i nowe nawierzchnie, elementy małej architektury). Całość inwestycji, a szczególnie napływ nowych mieszkańców to elementy sprzyjające ożywieniu ul. Dworcowej.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter