Nowe przedszkole w Bydgoszczy. Ekspertyza gruntu wypadła bez zarzutu

Nowe przedszkole na terenie BPP-T / Wizualizacja / Mat. BPP-T

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny ogłosił wyniki badań gruntu, na którym powstaje przedszkole. Wynika z nich, że teren nie jest zanieczyszczony, jest bezpieczny dla dzieci i spełnia jakościowe kryteria gruntu przeznaczonego pod budowę przedszkoli.

W nowym przedszkolu znajdzie się miejsce dla 150 dzieci. Powstaje przy wjeździe do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego od strony ul. Glinki, w pobliżu skrzyżowania z ul. Paciorkiewicza. Przedszkole, z racji lokalizacji, będzie przeznaczone dla dzieci pracowników firm działających w BPP-T. Inwestor podkreśla, że teren, na którym powstaje przedszkole, nigdy wcześniej nie był wykorzystywany na cele produkcyjne. Aby jednak rozwiać wszelkie obawy, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji zostały zlecone szczegółowe badania gruntu i wody. Wykonała je firma Geotechnika a na ich podstawie ocenę ryzyka zdrowotnego określił Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) pod kierownictwem dr hab. inż. Eleonory Wcisło. BPP-T ogłosił wyniki.

Przebadano grunt na działce o powierzchni około 12,1 ha. W południowo-zachodniej części działki o powierzchni 10,7 ha trwa właśnie budowa przedszkola. Badany obszar został podzielony na 22 sekcje, z których pobrano 22 próbki zbiorcze (po jednej z każdej sekcji) oraz 22 próbki indywidualne gruntu. Próbki zbiorcze pobierano z warstwy powierzchniowej (0÷0,25 m), a indywidualne z nawierconych otworów badawczych i piezometrów, z głębokości 0,8÷6,3 m.

W wykonanej „Ocenie ryzyka zdrowotnego związanego z glebami i wodami podziemnymi dla nieruchomości stanowiącej działkę o numerze 1/165 obręb 131 przy ul. Bydgoskich Przemysłowców na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Bydgoszczy” wykonanej przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych „w sposób szczególny uwzględniono fragment nieruchomości przeznaczony pod budowę przedszkola” – jak czytamy w informacji z BPP-T.

A oto szczegóły:

„Zakres pracy objął wykonanie oceny ryzyka zdrowotnego, która polegała na opracowaniu zestawu danych wejściowych, ocenie narażenia, ocenie toksyczności oraz charakterystyce ryzyka zdrowotnego, a także wyznaczeniu lokalnych, bezpiecznych dla zdrowia zawartości substancji zanieczyszczających w glebie. Ocena ryzyka zdrowotnego została poprzedzona oceną stopnia zanieczyszczenia badanego gruntu. Na podstawie przeprowadzonej oceny zanieczyszczenia gleb, wód podziemnych i oceny ryzyka zdrowotnego sformułowano następujące wnioski:

– grunty obszaru badań, w tym grunty znajdujące się w zasięgu budowanego przedszkola, spełniają kryteria jakościowe przewidziane dla gruntów grupy I użytkowania ziemi (tereny mieszkaniowe, przedszkola), określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi [Dz.U.2016.1395], są zatem gruntami niezanieczyszczonymi,

– na podstawie wyników analizy fizykochemicznej próbek wody podziemnej pobranych w granicach terenu badań, wody te można zaliczyć do wód zadowalającej jakości (Klasa III),

– nie oceniano ryzyka zdrowotnego wynikającego z zanieczyszczenia tych wód, ponieważ nie są one przeznaczone ani do spożycia, ani na cele socjalno-bytowe,

– na terenie budowanego przedszkola poziomy ryzyka zarówno nierakotwórczego, jak i rakotwórczego są niższe niż ich poziomy dopuszczalne, a zatem można uznać, że teren ten jest bezpieczny dla dzieci przedszkolnych.”

Budowa przedszkola jest zaawansowana w 70 procentach. Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz – m.in. montowane są sufity podwieszane, instalacje sanitarne, wentylacja, instalacje elektryczne, trwa układanie glazury i posadzek w łazienkach. Prowadzone są poza tym prace przy elewacji, sadzone są drzewa, trwa budowa chodników oraz dróg wewnętrznych. Planowany termin zakończenia prac to drugi kwartał 2024 r. Koszt inwestycji – ponad 13 mln zł.

Udostępnij: Facebook Twitter