Przedszkolacy z „Małego Księcia” odbyli uroczystość pasowania / Fot. B.Witkowski / UMB
– Brakowało nam miejsca dla naszych dzieci. Teraz będzie można pracować w znacznie lepszych warunkach – mówią w bydgoskim Ośrodku im. Braille’a. W Mikołajki otwarto tam przedszkole „Mały Książę”.
Przedszkole „Mały Książę” jest częścią Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Jest to miejsce, gdzie przedszkolaki z różnymi niepełnosprawnościami, nie tylko związanymi ze wzrokiem, mogą poznawać świat pod opieką dobrze wyszkolonej kadry wychowawczyń.
Budynek, w którym po gruntownym remoncie znajduje się przedszkole miasto przekazało samorządowi województwa, który jest organem prowadzącym Ośrodek im. Braille’a przy ul. Krasińskiego. Stoi w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, został z nią połączony.
W środę (6 grudnia) przedszkole „Mały Książę” zostało oficjalnie otwarte. Dzieci były przejęte, bo zostały oficjalnie pasowane na przedszkolaków. Dokonywali tego wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski i dyrektorka szkoły Małgorzata Szczepanek. A potem były prezenty – to przecież Mikołajki. Dzieci zadbały o występ i oprawę muzyczną całego wydarzenia i pokazały zaproszonym gościom, rodzicom i opiekunom swoje talenty. Teraz mogą się przenieść do wyremontowanego, nowego budynku. Znajdzie się tam miejsce dla sześciu grup. Ich nazwy są związane z treścią książki Antoine’a de Saint Exupery’ego. To: Planeta Radości, Planeta Przyjaźni, Planeta Odkrywców, Planeta Przygód, Planeta Zabawy i Planeta Uśmiechu.
Inwestycja kosztowała 5 mln zł. Nowa siedziba przedszkola jest dopełnieniem systemu opieki nad dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Oddział przedszkolny w ośrodku Braille’a funkcjonował w budynku zbyt skromnym wobec potrzeb. W nowym, poza salami na zajęcia dydaktyczne są nowocześnie wyposażone gabinety: psychologa/pedagoga, logoterapii, rehabilitacji wzroku, okulistyczny (pełniący również rolę gabinetu pielęgniarki) i sala integracji sensorycznej z elementami sali doświadczenia świata.
Bydgoski ośrodek Braille’a, prowadzony przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jest najstarszą placówką w Polsce kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku – w tym roku obchodzi 150 lat istnienia.