Nowe tramwaje dla Bydgoszczy – podpisano umowę z marszałkiem województwa

Nowoczesne tramwaje, już niemal tradycyjnie, dostarczy miastu bydgoska PESA / Fot. R. Sawicki / UMB

W środę (28 lutego) prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz marszałek województwa podpisali umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Kujawsko-Pomorskiego zakupu trzech tramwajów. To dodatkowe prawie 21 mln zł dla Bydgoszczy, które ułatwiają zaplanowaną wcześniej wymianę całej floty tramwajowej.

– Całkowitą wymianę taboru tramwajowego uznaliśmy za jedno z najważniejszych przedsięwzięć i wkrótce ją zakończymy. Intensywnie pracujemy też nad tym, by z unijnych środków rozpocząć kolejne zadania poprawiające komunikację, między innymi budowę linii tramwajowej na Szwederowo, przebudowę ul. Nakielskiej, która zyska buspasy czy dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Występujący na dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy Piotr Całbecki, marszałek województwa, pochwalił Bydgoszcz za podjęcie wyzwania całkowitej wymiany taboru tramwajowego.

– Ta umowa to 3650 umowa, którą zawarliśmy w ramach RPO. 21 milionów złotych trafi do budżetu miasta Bydgoszczy. Miasto weszło w gigantyczny projekt dotyczący wymiany całościowej taboru tramwajowego i modernizacji linii tramwajowych, ta umowa jest częścią całego projektu. Gratuluję podjęcia takiego wyzwania, wymaga to odwagi. Mieszkańcy są zadowoleni z nowoczesnego taboru, tym bardziej, że pochodzi przecież z bydgoskiej PESY – mówił marszałek województwa.

Miasto zamówiło łącznie 40 składów tramwajowych z zakładów PESA w Bydgoszczy. Cały kontrakt jest warty ponad 431 milionów złotych. Na 17 składów udało się pozyskać 121 milionów z unijnych funduszy. W przyszłym roku po naszym mieście wozić pasażerów ma już 75 tramwajów niskopodłogowych. Warto przypomnieć, że w 2010 roku tylko dwa tramwaje można było uznać za nowoczesne, resztę floty stanowiły już wtedy wysłużone „Konstale”. Obecnie (w godzinach szczytu) po mieście porusza się 61 składów tramwajowych, 45 z nich to wozy niskopodłogowe.

800 propozycji na tramwajowych patronów!

Tylko do czwartku (29 lutego) trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na patronów nowych pojazdów. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło już ponad 800 propozycji od bydgoszczan i bydgoszczanek (cześć propozycji się powtarza). Propozycje można zgłosić poprzez formularz dostępny na stronie www.bydgoszcz.pl/tramwaje. Zgłoszenia obejmować mogą wyłącznie patronów nieżyjących, związanych z Bydgoszczą, którzy na przestrzeni dziejów budowali pozytywny obraz miasta i zasłużyli się dla jego rozwoju. To będzie pierwszy etap postępowania. W drugim etapie Prezydent poprosi o pomoc komisję złożoną między innymi z rektorów bydgoskich uczelni, społeczników oraz przewodniczącej Rady Miasta. Komisja w drodze głosowania zdecyduje o ostatecznym wyborze.

Nowe Swingi w liczbach

  • Żywotność pojazdu – do 35 lat
  • Prędkość maksymalna – do 80 km/h
  • Niska podłoga – 100 %
  • Łączna liczba zakupionych pojazdów – 40 sztuk
  • Wartość całego kontraktu – 431,2 mln zł

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter