Nowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Polski generał zastąpił dowódcę z Niemiec

Uroczyste przekazanie sztandaru nowemu dowódcy / Fot. Robert Sawicki

W poniedziałek (30 września) odbyła się ceremonia zmiany dowództwa w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). Gen. dyw. Bogdan Rycerski zastąpił gen. dyw. Norberta Wagnera z Niemiec.

Kończący kadencję gen. dyw. Norbert Wagner otrzymał od władz miasta Medal Prezydenta Miasta oraz obraz Jacka Jarętowskiego (widok z Mostu Staromiejskiego na spichrze i Przechodzącego przez Rzekę) z grawerem: gen. dyw. Norbertowi Wagnerowi, Dowódcy JFTC – w podziękowaniu za oddaną służbę w „polskiej stolicy NATO”, nieustającą życzliwość i wsparcie”.

Nowy dowódca, gen. dyw. Bogdan Rycerski promocję na podporucznika otrzymał w 1995 roku, w 2020 został generałem brygady, a w 2024 generałem dywizji. Odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu, Medalem Brązowej Gwiazdy, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medalem „Pro Patria”.

Gen. dyw. Bogdan Rycerski urodził się w 6 grudnia 1971 r. Karierę w wojsku rozpoczynał w 1995 jako dowódca plutonu 4. Brygady Kawalerii Pancernej w Orzyszu. W latach 1995-2000 był dowódcą Kompanii Pancernej 4. Brygady Kawalerii Pancernej (Orzysz). W latach 2000 – 2002 dowodził Kompanią Pancerną 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, a m.in. w latach 2010-2011 był dowódcą Batalionu Pancernego 34. Brygady Kawalerii Pancernej (Żagań), a w latach  2011–2017 był m.in. szefem Sztabu Brygady 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W latach 2020-2021 dowodził 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku, a następie (2021–2024) był Szefem Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód.

Pełnił także służbę w Iraku i Afganistanie.

Prezydent Rafał Bruski pożegnał ustępującego dowódcę i powitał nowego życząc, by „wizja i determinacja generała Rycerskiego przyczynia się do wzmocnienia ważnych, wspólnych celów oraz efektywności podejmowanych działań”.

– Geopolityczne uwarunkowania stanowią dziś bez wątpienia istotne wyzwanie – mówił prezydent Bruski. – Wierzę, że pod pana silnym przywództwem kontynuowane będę i rozwijane zarazem najlepsze szkoleniowe standardy, warunkujące obronną skuteczność i sprawczość Traktatu Północnoatlantyckiego. Niech bydgoski etap zaszczytnej, wojskowej służby zapisze się nie tylko zawodowymi osiągnięciami, ale także dobrym czasem w pięknej i gościnnej Bydgoszczy.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter