Nowy kierunek na UKW. Będzie uczył pracy z tekstem i komunikacji międzyludzkiej

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego poinformował o otwarciu nowego kierunku drugiego stopnia. Tym razem uczelnia przygotowała coś dla przyszłych wydawców i osób, które chcą pracować z tekstem.

Proces wydawniczy i praktyka tekstu jest kolejną nowością w ofercie dydaktycznej UKW. To propozycja dla absolwentów studiów I stopnia, którzy chcą związać swoją przyszłość z wydawnictwami i pracą w roli edytora tekstu. W ostatnich tygodniach informowano również o otwarciu innych kierunków: kultur und kommunikation, inżynieria biokompozytów i biomateriałów oraz kognitywistyka.

– Studenci za dwa miesiące przystąpią do sesji egzaminacyjnej i będą mogli rozpocząć wakacje. Ci, którzy kończą studia I stopnia, już teraz zastanawiają się nad możliwościami kontynuacji nauki. Jedną z takich dróg może stać się nowy kierunek prezentowany przez największą bydgoską uczelnią, czyli proces wydawniczy i praktyka tekstu – czytamy w komunikacie UKW.

Jest on kontynuacją studiów I stopnia na kierunku edytorstwo, który cieszy się dużą popularnością. W zeszłym roku uczelnia przyjęła na niego 42 osoby. Jest to też propozycja dla absolwentów innych kierunków filologicznych, lingwistycznych, kulturoznawczych, edytorskich oraz tych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

Studiowanie na tym kierunku daje możliwość kształcenia w szeroko pojętym zakresie praktyki tekstu i organizacji pracy w wydawnictwach, a także zdobycie praktycznych umiejętności dzięki wykorzystaniu cyfrowych mediów oraz udoskonalaniu kompetencji komunikacyjnych, m.in. w relacji redaktor prowadzący – autor – wyjaśnia prodziekan ds. kształcenia Wydziału Literaturoznawstwa UKW, prof. Beata Trojanowska. – Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest przygotowanie studentów do harmonijnego łączenia teorii z praktyką – podkreśla Prodziekan.

Proces wydawniczy i praktyka tekstu to studia stacjonarne II stopnia, a więc trwają dwa lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Jego absolwenci będą mogą pracować jako pracownicy redakcji czasopism, edytorzy tekstów, pracownicy instytucji kulturalnych, administracji państwowej, czy też mediów.

Rekrutacja na studia na UKW w roku akademickim 2023/2024 rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 11 lipca. Szczegółowe informacje znajdują się na portalu rekrutacyjnym.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter