Osiedle Nowy Port / Mat. AWZ Deweloper
Do Nowego Portu wprowadzają się pierwsi mieszkańcy. AWZ Deweloper, która realizuje tę mieszkaniową inwestycję, otrzymał we wrześniu pozwolenie na użytkowanie.
To budowa, którą świetnie widać zarówno od strony ul. Focha, jak i Brdy oraz Kanału Bydgoskiego. Powstaje na terenie dawnej fabryki Befana. Część jej ceglanych zabudowań od strony Brdy i Kanału Bydgoskiego zostało zachowanych. Historyczny budynek został odrestaurowany. Dodano nadbudowę z kortenowskiej stali – z tego samego materiału wykonano elewację nowej Astorii. Corten naturalnie patynuje pod wpływem warunków atmosferycznych, zyskując rdzawy kolor. Na montaż czekają już balustrady z oryginalnym, historycznym wzorem. – Zostały one szczegółowo odtworzone według oryginalnego projektu i wrócą na swoje miejsce po zakończeniu wszystkich prac w fabryce – deklaruje AZW Deweloper. W przyszłym roku inwestor planuje oddanie strefy gastronomii z ogródkami tuż przy deptaku nad Brdą.
Architekturę Nowego Portu wyróżnia detal z motywem fali, nawiązujący do przepływającej obok Brdy. Największe „falujące” elementy, wykonane z betonu architektonicznego, mają aż 4 metry długości. – Apartamenty w Nowym Porce są już gotowe do zamieszkania. W większości trwają prace aranżacyjne, do części wprowadzają się już pierwsi mieszkańcy. W biurowcu na rogu ul. Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy wykańczane są już pierwsze biura, kancelarie i gabinety. Prace rozpoczynają się też w lokalach handlowych w parterach – przekazuje inwestor.
Przypomnijmy, że pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy i Focha wytyczona zostanie nowa ulica, która ma odciążyć ruch z ulicy Warmińskiego. Trwają tam jeszcze prace. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta nowa ulica będzie nosiła nazwę Nad Portem, którą zaproponował inwestor. Jest to nazwa historyczna, która funkcjonowała w tym kwartale przed II wojną światową. Ówczesna ulica Nad Portem była przedłużeniem ulicy Marcinkowskiego na fragmencie przy Śluzie Miejskiej.