Nutella urodziła się w bydgoskim zoo. Śliczna, mała antylopa zachwyca

Nutella z Myślęcinka / Fot. Malwina Jankowska

Stado nial grzywiastych w zoo, w Myślęcinku, powiększyło się niedawno o najmłodszego członka. Mała antylopa otrzymała imię Nutella. Prawda, że równie słodka?

Jak informuje zoo w Myślęcinku, Nutella urodziła się 3 listopada. Mała antylopa ma więc już prawie dwa tygodnie. Jej matka, Neli, jest jak zawsze bardzo opiekuńcza, ojciec zaś interesuje się maluszkiem jak na „antylopiego” ojca przystało. Nutella zaraz po porodzie wstała, początkowo nie opuszczała stajenki, lecz obecnie wychodzi na zewnątrz na codzienne spacery ze swoim rodzeństwem.

Jesienny spacer po myslęcińskim parku można więc obecnie połączyć z wizytą u nowonarodzonej niali grzywiastej. To gatunek antylop zamieszkujących Afrykę południowo-wschodnią: Malawi, Mozambik, Suazi, Zimbabwe i RPA.

Samce osiągające 100–140 kg masy ciała i są znacznie większe od samic, które ważą przeciętnie 55–90 kg. Ubarwienie samców jest szaroczarne. Nutella będzie płowa z białymi, pionowymi pręgami na bokach i białymi cętkami na części twarzowej głowy, na uszach, gardle i tylnej części tułowia. Rogi samców są spiralnie zakręcone, szare lub ciemnobrązowe, o długości 85-118 cm. Samice nie mają rogów, ani grzywy. Młode niale są ubarwione podobnie do dorosłych samic. Przedstawiciele obydwu płci mają pasmo długich włosów ciągnące się wzdłuż grzbietu do nasady ogona oraz białą plamę pomiędzy oczami.

Udostępnij: Facebook Twitter