O profilaktyce zdrowia noworodka i wcześniaka w bydgoskim oddziale NFZ

Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój. Dlatego ważne jest otoczenie dziecka odpowiednią opieką.

W środę (22 listopada) w Sali Obsługi Klientów Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ulicy Łomżyńskiej 33 w Bydgoszczy, przy stanowisku informacyjno-edukacyjnym w godzinach 11.30 – 13.30 informacji udzielać będzie ekspert, mgr położnictwa Mirosława Uczyńska z praktyki położnej środowiskowej Brzdąc w Bydgoszczy.

Będzie można uzyskać porady z zakresu:

  • wizyty patronażowej,
  • badań przesiewowych,
  • szczepień obowiązkowych i zalecanych,
  • karmienia piersią          
                                              

oraz u doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia K-P OW NFZ wykonać:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • podstawowe pomiary na mobilnym analizatorze składu ciała,
  • porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Okres noworodkowy to czas, kiedy dziecko przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój. Dlatego ważne jest otoczenie dziecka odpowiednią opieką.

Noworodkiem nazywamy dziecko urodzone o czasie, w pierwszych 4 tygodniach życia. Za wcześniaka uważa się dziecko urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży. Pierwsze dni i tygodnie po porodzie to ważny czas dla dziecka. Wtedy noworodek przystosowuje się do życia poza organizmem mamy, a w jego organizmie zachodzi wiele zmian.

U wszystkich nowo narodzonych dzieci wykonuje się badania przesiewowe. Umożliwiają one wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykonywanych jest około 30 badań i testów, m.in w kierunku wykrycia:

  • chorób genetycznych: fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, rdzeniowego zaniku mięśni (SMA),
  • wad rozwojowych: badanie pulsoksymetryczne – wykrywa wady serca, badanie wzroku u wcześniaków, badanie słuchu w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

Szczepienia rozpoczynają się już w ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka. Każdy noworodek, u którego nie występują wyraźne przeciwwskazania medyczne, powinien przed opuszczeniem oddziału noworodkowego zostać zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz gruźlicy.

W pierwszych tygodniach życia dziecka rodzicom pomaga położna POZ. W czasie „wizyt patronażowych” położna ocenia stan zdrowia matki i dziecka. Udziela wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji noworodka, w tym techniki kąpieli noworodka, pielęgnowania skóry i pępka. Bardzo ważnym elementem wizyt jest obserwacja sposobu karmienia noworodka i wspieranie matki w karmieniu naturalnym.

  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Karm piersią także wtedy, gdy równolegle podajesz żywność uzupełniającą – do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.
  • Składniki zawarte w kobiecym pokarmie wspomagają rozwój między innymi układów: pokarmowego, nerwowego, immunologicznego.
  • Lekarze podkreślają, że karmienie piersią minimalizuje ryzyko zachorowania na raka piersi. Korzyści ma nie tylko dziecko, ale też mama.
  • Karmienie piersią dla wielu kobiet może nie być łatwym zadaniem. Wsparcie bliskich, a także położnej znacznie podnosi szanse na długie i skuteczne karmienie. Dlatego jeśli karmisz piersią, nie bój się prosić o pomoc.

Więcej informacji: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/mleko-mamy-najlepsze-dla-dziecka

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter