Jak chronić pszczoły i jaka jest ich rola w przyrodzie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli Miejska Pszczoła. Wystarczy przyjść na warsztaty pszczelarskie w miejskiej pasiece. Projekt jest finansowany dzięki środkom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Bydgoszcz to miasto przyjazne pszczołom. Z miesiąca na miesiąc przybywa miejskich inicjatyw, które edukują i chronią te pożyteczne owady. Powstają łąki kwietne i kłody bartne – domki dla dzikich pszczół. Te „domowe” zamieszkały w Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim – w miejskiej pasiece. Powstała dzięki głosowaniu mieszkańców na Bydgoski Budżet Obywatelski. Teraz każdy bydgoszczanin może poznać z bliska jej mieszkańców. Mateusz Andryszak znany jako Miejska Pszczoła prowadzi bezpłatne warsztaty.
Zajęcia w miejskiej pasiece są adresowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej i osób starszych. Każda z grup musi liczyć nie mniej niż 5 i nie więcej niż 15 osób. Każdorazowo „lekcja” o pszczołach trwa około 1,5 godziny. W tym czasie można dowiedzieć się m.in.: jak właściwie zachować się w pasiece, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku użądlenia, jak zbudowany jest ul, jaka jest struktura plastra miodu, oraz jaka jest rola pszczół w przyrodzie i jak ją chronić.
Na warsztaty pszczelarskie zapisać mogą się zarówno osoby fizyczne jak i instytucje. Aby to zrobić, należy wysłać zgłoszenie na adres e-mail: miejskapszczola@gmail.com.