Od szkolnego projektu po ekologiczną akcję. Uczennice IX LO szybkiej modzie mówią: Stop

Uczennice IX LO organizują ekologiczną akcję

Amelia, Nikola, Zofia, Dominika, Kinga, Julia i Laura tworzą zgraną grupę nie tylko w swojej szkole. Stanęły do walki przeciwko zgubnej modzie na nieustanne kupowanie nowych strojów.

Żyjemy w czasach, gdy internetowe influencerki kreują nowe trendy co kilka dni. Wybrane elementy garderoby stają się pożądane przez konsumentów na całym świecie. Proces ten napędza tzw. „fast fashion” czyli szybka moda. Jej celem jest dostarczanie „modnych” w danym okresie ubrań. Często są one bardzo złej jakości i w niskich cenach. Większość z nich po krótkim czasie ląduje na wysypiskach – to pokłosie złej jakości, szybkiego zużycia i przemijającego trendu. Miliony ton niepotrzebnych ubrań zanieczyszcza kolejne obszary planety. Do walki ze szkodliwym przemysłem szybkiej mody stanęło siedem przyjaciółek z IX LO. Ich projekt „Second hand, so in demand!” zatacza coraz szersze kręgi – zarówno wśród rówieśników, jak i bydgoskich przedsiębiorców.

„Second hand, so in demand!”. Uczymy rówieśników tworzyć własny i niepowtarzalny styl

– Nasza działalność nie ogranicza się do prowadzenia profilu na Instagramie i mówienia, że szybka moda jest zła. Część projektu realizujemy w szkole. Dzięki sponsorom mogłyśmy zorganizować dla naszych kolegów i koleżanek warsztaty kreatywne. Prowadzą je dwie specjalistki. Osoby, które zgłosiły się do projektu miały za zadanie przynieść stare ubranie znalezione w domu lub kupione w second-handzie i z pomocą zaproszonych specjalistek je przerobić. W czasie ferii uczestnicy warsztatów będą samodzielnie dokańczali swoje outfity. Planujemy tutaj w szkole taki fashion show, gdzie każdy przejdzie po wybiegu w stworzonej przez siebie kreacji. Wsparcie ze strony szkoły jest bardzo duże. Pani dyrektor udostępniła na czas warsztatów dwie sale i trzy maszyny do szycia. Nasza szkoła jest otwarta, uczy się w niej wiele kreatywnych osób – opowiadają uczennice IX LO.

Grupa przyjaciółek jest wspierana nie tylko przez dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów IX LO. Ich Ekoprojekt rozwinął się dzięki finansowemu wsparciu Miasta. Czysta Bydgoszcz przyznaje każdego miesiąca granty 3 najciekawszym ekologicznym inicjatywom. Uczennicom udało się nawiązać również współpracę z bydgoskimi firmami, które zostały ich sponsorami. Współpraca toczy się również na polu artystycznym. Kreacje, które powstaną podczas szkolnych warsztatów, zostaną wystawione na witrynie butiku Cyrkularnego w galerii Zielone Arkady.

Jakie były początki tego niezwykłego szkolnego projektu?

– Julia rzuciła pomysł, taki zalążek. Dalej pomogła nam nauczycielka koordynująca projekt, pani Anna Lauda. Była burza mózgów i finalnie mamy tą naszą wspólną inicjatywę – opowiadają autorki projektu. -Ten pomysł wziął się też po części z obserwacji naszego środowiska, mamy wokół siebie wiele kreatywnych osób. Chciałyśmy wykorzystać inicjatywę zrównoważonej mody aby kreatywnie podejść do tematu z uczniami naszej szkoły – dodają.

Second-handy to nie obciach!

-Ja jestem wielką fanką second-handów. Czasy się zmieniają, a wśród młodzieży zakupy używanych ubrań to już nie jest „obciach” To się staje pożądane, młodzież przez modę tworzy swój styl i może wyrazić siebie – mówią dziewczyny. Szacunek do ubrań przekazywali im przedstawiciele starszego pokolenia.

– Jak byłam mała, babcia uczyła mnie i pokazywała jak przerabiać ubrania. – mówi jedna z nich.

– W dzieciństwie dostałyśmy maszynę do szycia dla dzieci. Szyłyśmy jakieś maskotki – dodają siostry bliźniaczki, które współtworzą projekt.

Dziewczynom wciąż przybywa pomysłów, a ich projekt się rozrasta. Planują z pomocą kolegów nagrać spot reklamowy promujący akcję. Ich marzeniem jest emisja spotu w telewizji. Olimpiada „Zwolnieni z Teorii” kończy się na początku kwietnia. Jednak grupa nie zamierzy wtedy zakończyć swojego projektu. Zapowiadają, że wciąż będą kontynuować swoją misję propagowania zrównoważonej mody. Ich działania można oglądać na kanałach social media – Instagramie i Tik-Toku.

Wkrótce o bydgoskich uczennicach i ich projekcie dowiedzą się widzowie z całej Polski. Odwiedzi je ekipa jednego ze śniadaniowych programów.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter