Od trzech pokoleń sprzedają rośliny na placu Piastowskim: Jako pierwsi mieliśmy jemiołę

Od pokoleń sprzedają rośliny i kwiaty na pl. Piastowskim. Dzisiaj stragan prowadzi najmłodszy z rodziny, Piotr Pastucha. – Zawsze doradzi i pomoże – zachwalają klienci.

Stragan na Placu Piastowskim przyciąga wzrok pięknymi hortensjami i innymi kolorowymi kwiatami. Przy stoisku można spotkać wielkiego miłośnika ogrodnictwa, Piotra Pastuchę. Prowadzi ten punkt od kilku lat. To z jego inicjatywy powstała nazwa „Zielony Gaj”.

Plac Piastowski w kwiatach

„Zielony Gaj” na pl. Piastowskim Fot. B.Witkowski/UMB

– Już od wczesnej młodości biegałem po szklarniach i pomagałem rodzicom. Chciałem bardzo dalej tu pracować. Wyremontowałem stragan rodziców i nadal działam – mówi Piotr Pastucha.

Kiedy zajrzeliśmy na jego stragan, była przy nim mama, pani Helena, która wraz z mężem w tym miejscu sprzedawała kwiaty i rośliny. – Ja już tu jestem z 50 lat – wylicza uśmiechnięta od ucha do ucha kobieta. – Pamiętam jeszcze, gdy był tu pusty plac. Rolnicy przyjeżdżali wozami ciągniętymi przez konie. Wystawiali swoje produkty. A my od zawsze sprzedawaliśmy rośliny. W tym miejscu pracowali moi teściowie, później ja działałam wraz z mężem, teraz jest czas syna. Pamiętam, że jako pierwsi w mieście mieliśmy jemiołę. Ludzie dziwili się, że jest taka tradycja całowania się pod nią – wspomina Helena Pastucha.

Sporo osób zatrzymuje się i ogląda bukiety ze słoneczników czy farbowane hortensje. Co chwilę ktoś pyta o ceny.

– Staram się brać rośliny od sprawdzonych dostawców. W zależności od pory roku oferujemy różne gatunki. Na początku września można dostać u nas hortensje, wrzosy czy trawy ozdobne, stąd tak dużo kolorów na straganie. Później przyjdzie czas na kwiaty cięte. Przez cały rok staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów – tłumaczy właściciel.

Kwiaciarnia Zielony Gaj
Piotr Pastucha / Fot. B.Witkowski / UMB

Oboje państwo Pastuchowie martwią się o przyszłość targowiska na pl. Piastowskim. – Dużo osób przyjeżdża tu nawet z Fordonu, czy spoza Bydgoszczy, ponieważ kupią u nas swoje ulubione produkty – opowiada sprzedawca.

Udostępnij: Facebook Twitter