Od września nowi prorektorzy UKW. Jednym z nich został kolejny profesor – w dyscyplinie inżynieria mechaniczna

Uniwerstet Kazimierza Wielkiego. Od września z nowymi prorektorami. Fot. B.Witkowski/UMB

Senat Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zatwierdził kandydatów na stanowiska prorektorów, zaproponowane przez rektora elekta prof. dr. hab. Bernarda Mendlika.

Od 1 września 2024 roku funkcje prorektorów będą pełnili: dr hab. Mirosława Szark-Eckardt, prof. uczelni – prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia, prof. dr hab. Jacek Maciejewski – prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Marek Macko – prorektor ds. organizacji, współpracy i rozwoju.

I kolejna wiadomość z UKW, prorektor UKW ds. rozwoju i współpracy, prof. dr hab. inż. Marek Macko otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna postanowieniem prezydenta RP, Andrzeja Dudy z 15 maja 2024 roku.

Prof. dr hab. inż. Marek Macko jest od urodzenia związany z Bydgoszczą; tutaj ukończył Technikum Elektroniczne, Wyższą Szkołę Pedagogiczną i Akademię Techniczno-Rolniczą na kierunku mechanika i budowa maszyn.

Zainteresowania naukowe związane są z zagadnieniami inżynierii maszyn, urządzeń, komputerowego wspomagania systemów i procesów przetwórczych. Problemowo, zainteresowania obejmują rozwój konstrukcji maszyn. W ostatnich latach zainteresowania naukowo-badawczo-wdrożeniowe skoncentrowane są na implementacjach druku 3D w obszarze techniki i inżynierii biomedycznej.

Pracę po studiach podjął na Wydziale Mechanicznym Akademii Techniczno-Rolniczej, a następnie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z którym związany jest do dnia dzisiejszego. Obecnie pracuje na Wydziale Mechatroniki (poprzednio Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki). Jest autorem ponad 220 prac naukowych, w tym ponad 160 artykułów.

Zajmował odpowiedzialne stanowiska w UKW, m.in.: pełnomocnik rektora do spraw studenckich, kierownik Katedry Systemów Mechatronicznych, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Komputerowego Wspomagania, członek Rady Programowej Dni Nauki (obecnie Festiwalu Nauki), inicjator i współorganizator Kongresu Studenckich Kół Naukowych Uczelni Bydgoskich, Prodziekan do spraw Nauki Wydziału Matematyki Fizyki i Techniki. Obecnie pełni funkcję prorektora do spraw rozwoju i współpracy. Pełni także funkcje w gremiach środowiska krajowego i regionalnego, m.in. Komitetu Monitorującego Urzędu Marszałkowskiego, Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji, Rady Dialogu Społecznego, Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, był członkiem zespołu programowego powołanego przy Urzędzie Miasta w Bydgoszczy do spraw zagospodarowania Młynów Rothera na rzecz Parku Kultury w Bydgoszczy.

Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk/Oddział w Lublinie, Komisji Nauk Inżynieryjno-Technicznych, Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, gdzie aktualnie pełni funkcję prezesa oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, w którym jest członkiem Zarządu Oddziału Bydgoszcz. Jest również członkiem International Association of Engineers oraz American Society of Mechanical Engineers.

Uczestniczył w krajowych i zagranicznych komitetach naukowych konferencji. Jest autorem i współautorem 17 patentów i zgłoszeń patentowych. Wielokrotnie recenzował prace doktorskie i uczestniczył w postępowaniach habilitacyjnych. Jest ponadto recenzentem kilkudziesięciu opracowań i artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz monografii.

Wolny czas spędza aktywnie jako instruktor narciarstwa, a latem jako początkujący kitesurfer. Z pasją oddaje się odrestaurowywaniu starych motocykli, lubi dobrą książkę, muzykę i sport.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter