Spotkanie z wolontariuszami / Fot. B.Witkowski / UMB
W 2022 roku, MOPS wraz z Biurem Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy wdrożyły program „Korpus Wsparcia Seniorów”. Był odpowiedzią na potrzeby starszych mieszkańców miasta. Zaangażowani wolontariusze zostali nagrodzeni w czasie spotkania w ratuszu.
W czwartek, 16 lutego, wolontariusze Korpusu Wsparcia Seniorów spotkali się z prezydentem Bydgoszczy, Rafałem Bruskim. Swoje podziękowania i wyrazy uznania złożyła im również Dorota Glaza, dyrektor BAS, Renata Dębińska, dyrektor MOPS, a także pracownicy BAS i koordynatorka Diana Rusinek.
– Bardzo się cieszę, że się tutaj razem spotykamy. Podziwiam wszystkich, którzy poświęcają swój czas, swoje serce dla innych, bezinteresownie. To jest dzielenie się sobą. Bardzo cenna rzecz, na którą niewielu stać – mówi prezydent Rafał Bruski.
– Nie udzielam się wcześniej, jednak miała dużą potrzebę pomagania ludziom. Mam czas dla siebie, dzieci są odchowane. Pomimo, że prowadzę firmę, musiałam zaangażować się w działania Korpusu. Kocham ludzi starszych. Opiekowałam się babcią. Z tych tradycji rodzinnych urosła we mnie potrzeba pomocy innym. Pomagałam na wiele sposobów. Robiłam zakupy, sprzątałam, nosiłam węgiel, organizowałam opał. Miałam pod opieką kilka pań z różnych części miasta. Odwiedzając je, czułam się jakbym była u siebie w domu. One mnie serdecznie do siebie przyjęły. Jedna z par którą odwiedzałam nie miała dzieci, to były osoby samotne. Inne były pozostawione przez rodzinę i niezaradne życiowo. To przykre historie, które mocno mnie dotknęły – mówi Magdalena Urbańska, jednak z nagrodzonych wolontariuszy Korpusu Wsparcia Seniorów.
Samotność jest gorsza niż choroba
37 osób powyżej 65 roku życia zgłosiło się w 2022 roku do programu Korpus Wsparcia Seniorów. Wsparciem objęto 13 środowisk, w tym 14 osób. Były to osoby samotne, wymagające opieki i obecności drugiego człowieka. Problem osamotnienia i niskiej wrażliwości społecznej był wskazywany w Diagnozie potrzeb i potencjału bydgoskich seniorów. Wśród zdiagnozowanych w końcówce 2021 roku potrzeb, obok wsparcia finansowego oczekiwanego w 40 proc. odpowiedzi, na drugim miejscu znalazło się wsparcie emocjonalne, którego potrzebę deklarowano w 31 proc. odpowiedzi. Bardzo ważnym badanym zagadnieniem były także problemy bydgoskich seniorów. Tu na dwóch najczęściej wskazywanych pozycjach znalazły się niski poziom wrażliwości społecznej (34 proc.) oraz samotność i izolacja (31 proc.).– Ta samotność, która mocno doskwiera seniorom wpływa również na ich zdrowie, złe samopoczucie. Nasza obecność można powiedzieć daje taki efekt placebo. Czynnik psychiczny wpływa na ciało, wraca energia i zdrowie. To działa w dwie strony. Możemy wyjść z założenia, że wolontariusz tylko daje od siebie. jeśli jest się otwartym, można czerpać z takiego kontaktu. I o to chodzi. U każdego z nas wiek postępuje. Przemijanie czasu powinno dotknąć też wolontariusza. Od niedawna mieszkam na Szwederowie. Tam udzielam wsparcia. Od podopiecznej, rodowitej mieszkanki osiedla, dowiedziałam się historii miejsca w którym żyję, mogłam się wiele nauczyć – opowiada jedyna wolontariuszka-seniorka w KWS.
Informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
Korpus Wsparcia Seniorów. Nowi wolontariusze poszukiwani
– Osoby chętne udzielić swojego wsparcia seniorom, będą mogły zgłosić się do BCOPW lub poprzez ogólnopolską infolinię. Wolontariusze zgłaszają się do mnie – koordynatora projektu. Seniorzy, którzy oczekują wsparcia zgłaszają się do placówki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wolontariuszami mogą być osoby pełnoletnie. Jeśli nastolatek chce pomóc seniorom, musi robić to w towarzystwie dorosłego opiekuna/rodzica. Mile widziani są wolontariusze-seniorzy. Osoby, które mogą nawiązać głębszą relację z podopiecznymi, ożywić wspomnienia z lat młodości. Liczymy na większe zaangażowanie w projekt wszystkich bydgoszczan – młodzieży, seniorów. W tym roku potrzebujących było o połowę więcej, niż wolontariuszy. Każdy musiał podzielić opiekę na dwóch lub więcej seniorów. Niestety nie wszyscy seniorzy zostali objęci opieką. nie było takiej możliwości. Potrzeby rosną, zgłoszeń będzie coraz więcej. Mamy nadzieję, że w tym roku wszyscy otrzymają wsparcie – mówi Diana Rusinek, koordynatorka współpracy z wolontariuszami.
Wolontariusze otrzymują bilety na przejazdy komunikacją miejską, oraz niezbędne środki ochrony osobistej (rękawiczki gumowe, maseczki, żele antybakteryjne itp.). Każdy wolontariusz zostaje objęty ubezpieczeniem. Przed podpisaniem umowy, wolontariusze uczestniczą w rozmowie rekrutacyjnej. Lepsze poznanie kandydata pozwala dopasować pomagającego do podopiecznego. Zwiększone zostaje również bezpieczeństwo seniorów.