– Uczniowie w naszej szkole będą pod opieką polskiej nauczycielki i ukraińskiej tłumaczki – mówi wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 58, Aleksandra Tydryszewska. To jedna z ośmiu placówek, w których powstaną oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta odpowiedzialna za edukację, informowała w czasie sesji rady miasta, że w Bydgoszczy nadano uchodźcom z Ukrainy ok. 10 tys. numerów PESEL. Połowę – osobom poniżej 18. roku życia. Szkoły i przedszkola przyjęły w roku szkolnym 2 tys. dzieci. Bydgoska oświata przygotowuje się na przyjęcie kolejnych po wakacjach. Jako że ogromna większość nie zna języka polskiego, uruchomione zostaną specjalne oddziały przygotowawcze. Władze miasta planują uruchomić osiem oddziałów przygotowawczych. Ich liczba będzie sukcesywnie zwiększana lub zmniejszana, w zależności od bieżących potrzeb.
Jak mają działać, tłumaczy Aleksandra Tydryszewska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 58 im. Ireny Sendlerowej, przy ul. Gdańskiej 53a. – We wrześniu uruchomimy jeden oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy. Będzie obejmował uczniów z klas 1-3. Dzieci będą przerabiały materiał według polskiej podstawy programowej. Uczniowie będą pod opieką polskiej nauczycielki i ukraińskiej tłumaczki. Będą przerabiały program dedykowany do swojego wieku i klasy. W programie nauczania będą mieć również język angielski i lekcje wychowania fizycznego. Skupimy się na nauce języka polskiego – opanowaniu umiejętności czytania i pisania.
Dziecko można zapisać bezpośrednio w sekretariacie szkoły.
Oddziały przygotowawcze dla uczniów klas 1-3 znajdą się także w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej oraz Szkole Podstawowej nr 27, ul. Sielska 34,
Oddziały przygotowawcze – dla kogo są przeznaczone
Do oddziałów przygotowawczych mogą być kierowane dzieci, które:
- podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki,
- pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw,
- nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki,
- wykazują trudności w komunikacji oraz trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego.
Oto lista szkół, w których powstaną oddziały przygotowawcze:
w zakresie klas 1-3 szkoły podstawowej:
- Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Hetmańska 34,
- Szkoła Podstawowa nr 58, ul. Gdańska 53a,
- Szkoła Podstawowa nr 27, ul. Sielska 34;
w zakresie klas 4-6 szkoły podstawowej:
- Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Czartoryskiego 18,
- Szkoła Podstawowa nr 66, ul. Fieldorfa Nila 3;
w zakresie klas 7-8 szkoły podstawowej:
- Szkoła Podstawowa nr 32, ul. Bałtycka 59,
- Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Fieldorfa Nila 17;
w zakresie klas 1-2 liceum ogólnokształcącego:
- VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Swarzewska 10.
Informacji na temat funkcjonowania oddziałów, oraz procedury zapisu dziecka do szkoły udziela od marca br. Edukacyjny Punkt Informacyjny. Działa przy Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 16. Jest przeznczony przede wszystkim dla rodziców z Ukrainy, którzy przybyli do Bydgoszczy ze swoimi dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Informacje w Punkcie udzielane są po polsku i ukraińsku.
Edukacyjny Punkt Informacyjny dla Uchodźców znajdziecie pod adresem ul. Sobieskiego 10b (2 piętro, sala nr 58). Tel: 785-122-701. E-mail: epi@moen.edu.bydgoszcz.pl