Zakończył się remont kamienicy przy ul. Mazowieckiej 11. Ostatnie lata swego życia spędził w niej Hassan Konopacki, polityk i dziennikarz, który w okresie międzywojennym chciał budować białoruskie państwo we współpracy z Polską.
Na odnowionej elewacji kamienicy wisi tablica poświęcona Hassanowi Konopackiemu, oficerowi, dziennikarzowi i politykowi narodowości tatarskiej, który walczył w armii carskiej podczas wojny rosyjsko-japońskiej, a w latach 1919-1920 był dowódcą białoruskich oddziałów walczących po polskiej stronie. Był potem działaczem białoruskiej mniejszości narodowej w II Rzeczypospolitej i zwolennikiem budowy państwa białoruskiego we współpracy i z pomocą Polski.
Co wspólnego ma z kamienicą przy Mazowieckiej 11? Po II wojnie światowej, w ramach akcji przesiedleńczej musiał wyjechać z Wilna i zamieszkał w Bydgoszczy, w tym domu, w Śródmieściu. Zmarł w 1953 roku. Jest pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej.
Kamienica wygląda jak nowa
Odnowiony dom przy Mazowieckiej 11 znajduje się blisko przystanku autobusowego i bramy w sąsiedniej kamienicy z instalacją artystyczną Joanny Rajkowskiej – zużyła do niej 700 kg luster.
Symetryczna elewacja Mazowieckiej 11 zachwyca bogactwem architektonicznych dekoracji.
Budynek wzniesiono około 1900 roku, na planie zbliżonym do litery „L”. W podwórzu znajdują się oficyny. Frontowa część posiada trzy kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Skrajne części są nieznacznie wysunięte – mają formę ryzalitów. Symetryczna bryła budynku ozdobiona została rozbudowanymi naczółkami okiennymi, gzymsami. Na parterze zastosowano boniowanie. Pod oknami na wysokości piętra umieszczono płaskorzeźby. W centralnej części budynku umieszczono łukowy przejazd bramny z drewnianymi wrotami i naświetlem łukowym.
Remont elewacji frontowej zleciła wspólnota, zarządzana przez miejską spółkę ADM. Prace pochłonęły 196 tysięcy złotych. W ostatnich latach ADM, wspólnoty i prywatni właściciele zlecają coraz więcej prac remontowych. Wypiękniał już szereg budynków usytuowanych m.in. wzdłuż ul. Sienkiewicza, Kwiatowej i Pomorskiej. Wśród nich między innymi pobliska kamienica przy ul. Mazowieckiej 15.
Kamienica w sąsiedztwie koszar
Ulica Mazowiecka łącząca ulice Fredry i Pomorską została wytyczona wraz z całą tak zwaną dzielnicą kolejową w połowie XIX wieku. Jej powstanie wiązało się to z budową dworca kolejowego. W tej części Śródmieścia wokół placu Piastowskiego zamieszkali przede wszystkim pracownicy kolejowi, drobni urzędnicy, nauczyciele oraz robotnicy warsztatów kolejowych. Do 1920 roku przy ul. Mazowieckiej 28 znajdowały się także koszary. W latach międzywojennych zabudowania były siedzibą zakładów Galwana produkującej metaloporcelanę i wyroby metalowe. Budynek w latach PRL-u został przebudowany i rozbudowany. Obecnie jest on siedzibą Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej, który niedawno obchodził 50-lecie.