Odwiedziliśmy wystawę robotów w Focusie. Zatańczyły dla nas i mogliśmy z nimi porozmawiać [ZDJĘCIA]

Roboty zatańczyły w teatrzyku / Fot. B. Witkowski/UMB

Fani robotów z Bydgoszczy oraz ciekawi najnowszych technologii powinni odwiedzić interaktywną wystawę robotów Roboexpo w galerii Focus Mall. W pomieszczaniu o wielkości 700 m kw zaprezentowanych jest 45 różnych robotów gadających, chodzących czy rysujących, w tym śpiewający Elvis Presley.

Cała ekspozycja podzielona jest na pięć stref. W przejściu przez nie i dowiedzeniu się czegoś o maszynach pomogą nam animatorzy. Na początku znajdują się najmniejsze, pomocnicze roboty, które reagują na nasze komendy. Poprosiliśmy po angielsku jednego z nich, żeby zatańczył, niestety był chyba zbyt wstydliwy, bo spuścił głowę w dół i odpowiedział, że nie jest w stanie wykonać tego zadania. Potem przeszliśmy na dział robotów, które przerysowują wzory zaprojektowane w programach graficznych. Jest też taki, który w ciągu kilku sekund ułoży kostkę Rubika.

Pokazy na transformatorze Tesli

W trakcie oglądania wystawy czekają na nas występy Teatru Robotów. Zobaczmy na nich specjalny układ taneczny. Trochę pohałasuje nam i da efektów świetlnych cewka Tesli. Wyładowania elektryczne zafundują nam kilka taktów muzycznych. Później niezwykle zaawansowany technicznie robot-pies Unitree pokłoni się dla publiczności i wykona kilka sztuczek.

Na pamiątkę warto wykonać sobie zdjęcie w magicznym zwierciadle. Fotografię można przesłać na maila. Najmniejsi goście na pewną będą chcieli pogłaskać roboty łudząco przypominające i zachowujące się, jak kot i pies w strefie robozoo. Starsi poczują rock and rolla przy podobiźnie Elvisa Presleya lub przeniosą się do filmu akcji przy interaktywnej głowie Ironmana.

Interaktywna lotnia

Jest też kilka robotów humanoidalnych, w tym Promobot, mający zdolność mówienia w różnych językach. Potrafi też rozpoznać twarze ludzi, określić ich wiek, płeć, a nawet nastrój. Dzięki technologii VR możemy spróbować przelecieć się na wirtualnej lotni. Dla dzieci dostępna jest też strefa zabaw i warsztatów.

Roboexpo to wystawa mobilna organizowana przez firmę Еxpo Group z Warszawy. Roboty pochodzą, m. in. z Chin i Japonii.

Wystawa znajduje się na najniższym poziomie galerii Focus, naprzeciwko sklepu Baumgart Kaffee. Bilet normalny w dzień powszedni kosztuje 59 zł, a ulgowy (dzieci do 14 lat) 39 zł. W weekendy i ferie zimowe ceny są wyższe o 6 zł. Warsztaty płatne są dodatkowo. Jest też możliwość zakupu biletu grupowego. Ekspozycja dostępna jest do 21 kwietnia.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter