Ogród Botaniczny UKW dostępny dla gości. Znajdziemy tam ponad 1000 gatunków roślin [ZDJĘCIA]

Od poniedziałku, 8 maja, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego jest znowu otwarty po jesienno-zimowej przerwie. Pierwsi goście już się zachwycają majową roślinnością. Trwają w nim jeszcze prace remontowe.

Ogród Botaniczny UKW zajmuje parcelę między al. Powstańców Wielkopolskich, ul. Niemcewicza i kampusem uczelni przy ul. Chodkiewicza. Znajduje się w nim ponad 600 gatunków drzew i krzewów oraz 700 odmian roślin zielonych. Oprócz tego jest tam zegar słoneczny, odrestaurowany na wzór z 1930 roku, kiedy otwierano ten obiekt jako Miejski Ogród Botaniczny. Stałą ekspozycją jest kamienna rzeźba, zwana „Potokiem Kamiennym”. Jest też staw o powierzchni 50 m kw.

Od poniedziałku (8 maja) ogród znowu jest otwarty dla bydgoszczan. W maju będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 14. Godziny te zostaną wydłużone od 1 czerwca – Botanik będzie czynny do godz. 18 oraz w weekendy i święta w godz. 10 – 18.

Od lat 50. XX wieku swoje prace w ogrodzie prowadził Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Gdy podjęto decyzje o rozbudowie nowego ogrodu botanicznego w Myślęcinku w 1977 roku, stał się ogólnodostępnym parkiem. W 1995 r. park uzyskał status pomnika przyrody jako arboretum, czyli miejsca, gdzie kolekcjonuje się wszelkie gatunki drzew i krzewów. Od 1999 roku zajmuje się z nim Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Stał się wtedy pracownią dydaktyczno-naukową dla studentów bydgoskiej uczelni.

Botanik UKW. Remont jeszcze trwa

– Od 2021 roku w ogrodzie trwają prace rewitalizacyjne. Obejmują one m.in. przebudowę budynków magazynowo-gospodarczych z częściową zmianą ich przeznaczenia – powstanie nowoczesny obiekt wyposażony w salę dydaktyczną. Projekt uwzględnia także gruntowny remont budynku nad stawem, budowę pomostu oraz instalację nowych systemów wodociągowych, kanalizacyjnych, c.o. oraz elektrycznych – informuje uczelnia.

– Zależy nam na tym, aby także w tym roku, jak najszybciej udostępnić ogród dla odwiedzających i dlatego, mimo trwających prac budowlanych, podjęliśmy decyzję o otwarciu jego części – wyjaśnia prof. Barbara Waldon-Rudzionek, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ogrodu Botanicznego UKW. – Będą jednak pewne utrudnienia – te części, w których nadal trwają prace remontowe, ze względów bezpieczeństwa pozostaną wydzielone taśmami. Wejście będzie możliwe tylko od strony al. Powstańców Wielkopolskich – dodaje pełnomocnik. Wszystkie prace mają zakończyć się do końca tego roku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter