Ogród Botaniczny UKW już otwarty dla zwiedzających. W tym roku wcześniej. Przyszła też już do niego wiosna [ZDJĘCIA]

Wiosna w Ogrodzie Botanicznym UKW / Fot. B. Witkowski/ UMB

Śpiew ptaków i piękne barwy wiosny już zawitały do „Botanika” UKW. Dzięki remontowi ogrodu mieszkańcy mogą wejść do niego szybciej niż kiedyś. Czeka tam na nich m. in. ponad 1000 gatunków drzew i roślin.

Ogród Botaniczny jest już otwarty dla mieszkańców po zimowej przerwie. Widać w nim już oznaki wiosny. Kwitną m. in. żonkile, krokusy, hiacynty, forsycje, dereń, oczary, wawrzynek wilczełyko. Ich kolory można podziwiać na miejscu, a niedługo zakwitną też piękne magnolie. Byliśmy na miejscu w środę (2 kwietnia) i zrobiliśmy kilka zdjęć.

To niezwykłe miejsce, bo w centrum miasta możemy wsłuchać się w śpiew tak wielu ptaków. Według uczelnianej ornitolożki Moniki Wójcik-Musiał 70 gatunków ptaków mieszka tu na stałe lub czasowo.

„Botanik” można odwiedzać od początku kwietnia w dni powszednie między 8.00 a 18.00 oraz w weekendy od 10:00 do 18:00. Wejść można od ul. Niemcewicza przy skrzyżowaniu z ul. Chodkiewicza oraz od strony kampusu głównego UKW przy ul. Chodkiewicza 30. Wstęp jest bezpłatny. W tym roku udostępniono go mieszkańcom wcześniej niż w poprzednich latach.

Zawsze zaczynaliśmy sezon od maja, ale po skończonej w 2023 roku rewitalizacji, w porozumieniu z władzami uczelni uzgodniliśmy, że będziemy otwierać ogród od kwietnia. Celem projektu rewitalizacji było m.in. szersze udostępnienie „Botanika” mieszkańcom Bydgoszczy – tłumaczy dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ogrodu Botanicznego UKW.

Ogród Botaniczny UKW zajmuje parcelę między al. Powstańców Wielkopolskich, ul. Niemcewicza i kampusem uczelni przy ul. Chodkiewicza. Znajduje się w nim ponad 600 gatunków drzew i krzewów oraz 700 odmian roślin zielonych. Oprócz tego jest tam zegar słoneczny, odrestaurowany na wzór z 1930 roku, kiedy otwierano ten obiekt jako Miejski Ogród Botaniczny. Stałą ekspozycją jest kamienna rzeźba, zwana „Potokiem Kamiennym”. Jest też staw o powierzchni 50 m kw.

Ogród otwarto na terenie byłego, szkolnego ogródka botanicznego o powierzchni 0,71 ha. Od lat 50. XX wieku swoje prace w ogrodzie prowadził Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Gdy podjęto decyzje o rozbudowie nowego ogrodu botanicznego w Myślęcinku w 1977 roku, stał się ogólnodostępnym parkiem. W 1995 roku park uzyskał status pomnika przyrody jako arboretum, czyli miejsca, gdzie kolekcjonuje się wszelkie gatunki drzew i krzewów. Od 1999 roku zajmuje się nim Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Jest pracownią dydaktyczno-naukową dla studentów bydgoskiej uczelni.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter