ZUS oddział w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski / UMB
Pierwsza od ośmiu lat okazja zmiany OFE na ZUS i odwrotnie – tylko do końca lipca otwarte będzie „okienko transferowe”. Decyzja będzie miała wpływ na wysokość emerytury w przyszłości.
Tylko do 31 lipca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych otwarte jest „okno transferowe”, podczas którego zdecydować można, gdzie ma być odprowadzana część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy może do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. Składka emerytalna (obecnie to 19,52 procent podstawy wymiaru) dzielona jest na 1. i 2. filar. Podatnik może zdecydować, gdzie trafi 2,92 procent podstawy wymiaru wynagrodzenia.
Aby poinformować ZUS o swojej decyzji,należy przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03. Formularz ten można pobrać z PUE ZUS albo otrzymać w każdej z placówek ZUS. Wypełniony formularz składa się tą samą drogą. Żadnej aktywności nie muszą wykazywać osoby, które nie chcą przenosić się do (z) ZUS, ich składki będą przekazywane tak, jak dotychczas. Podobnie, nie mogą zmienić ZUS na OFE i odwrotnie osoby, którym do emerytury pozostało mniej niż 10 lat pracy (mężczyźni po 55 roku życia i kobiety po 50 roku życia).
– Jeśli dotychczas nie byłeś członkiem żadnego OFE, a chcesz, aby część Twojej składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinieneś zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierzesz – informuje ZUS.
Jak sprawdzić gdzie trafiają składki? Najprostszą metodą jest założenie konta i zalogowanie się w systemie PUE ZUS. Platforma Usług Elektronicznych umożliwia sprawdzenie informacji o posiadanym i opłacanym ubezpieczeniu, składkach, subkoncie stanie konta emerytalnego i funduszu OFE do którego odprowadza się składki.
Choć decyzja dotyczy niewielkiej części składki, to będzie miała wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Warto wiedzieć, że składki na subkoncie ZUS są waloryzowane, te trafiające do OFE są inwestowane na rynku. To sprawia, że zarządzający mogą je znacznie pomnożyć, albo część z tych środków stracić. Mimo gry rynkowej przez ostatnie 10 lat średni wynik OFE przekroczył 68 procent. Niezależnie od wyboru istotne jest to, że zarówno środki na subkoncie OFE jak i subkoncie ZUS są dziedziczone.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!