Ordo Iuris chciało unieważnienia Bydgoskiego Programu Równego Traktowania. Wojewoda odrzucił wniosek

Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował Ordo Iuris, że nie znajduje podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta wprowadzającej Bydgoski Program Równego Traktowania.

Uchwałę radni podjęli na październikowej sesji. Toczyła się wówczas burzliwa dyskusja o założeniach programu. Sprzeciwiali się im radni Prawa i Sprawiedliwości. Po podjęciu uchwały o wdrożeniu programu konserwatywny instytut Ordo Iuris przesłał do Urzędu Wojewódzkiego jego analizę i domagał się stwierdzenia przez wojewodę nieważności programu „z powodu istotnego naruszenia przepisów prawa poprzez przekroczenie kompetencji organu stanowiącego gminy miejskiej przy podejmowaniu tzw. uchwały kierunkowej oraz w naruszenie wolności i praw obywatelskich gwarantowanych konstytucyjnie.”

Wojewoda Michał Sztybel odrzucił ten wniosek, nie znajdując podstaw prawnych do stwierdzenia nieważności przedmiotowej uchwały. Wojewoda uznał m.in., że uchwała „nie wkracza w sferę uprawnień i obowiązków mieszkańców miasta” Ponadto, zdaniem wojewody, wskazane przez Ordo Iuris przykłady naruszeń i nieprawidłowości, mają charakter światopoglądowy i nie mogą być zakwalifikowane jako istotne naruszenia prawa.

Główne hasło programu działań na rzecz równego traktowania brzmi: Bydgoszcz jako miasto, w którym prawa człowieka i zasady równego traktowania są realizowane wobec wszystkich osób mieszkających na jego terenie. Ma trzy główne cele. Ich określenie to wynik diagnozy sytuacji grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie. Są to: zwiększanie wrażliwości osób pracujących w strukturach miejskich na kwestie związane z równym traktowaniem, niedyskryminacją, prawami człowieka oraz stosowaniem przez nie tych zasad w praktyce, zapewnienie dostępu do wsparcia dla osób i grup narażonych na dyskryminację, oraz działania na rzecz wzrostu świadomości i wiedzy w zakresie prac człowieka i równego traktowania.

W prace nad dokumentem zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. W zespole opracowującym program znaleźli się przedstawicieli Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych oraz miasta Bydgoszczy. Opracowanie programu poprzedziła diagnoza sytuacji grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie. Dokument w 2021 roku stworzyły dr Anna Strzałkowska i dr Marta Abramowicz. Pracę nad diagnozą prowadziło sześć zespołów eksperckich. Każdy z nich skupiał się na innej grupie narażonej na wykluczenie. Grupy podzielono ze względu na:
1.    religię, wyznanie i światopogląd
2.    pochodzenie etniczne i narodowość;
3.    płeć;
4.    wiek;
5.    stan zdrowia i niepełnosprawność;
6.    orientację seksualną i tożsamość płciową

Udostępnij: Facebook Twitter