Prof. Anna Balcar-Boroń / Fot. UKW/Andrzej Romański
Na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy odbył się pogrzeb prof. dr hab. n. med. Anny Balcar-Boroń, pierwszego dziekana wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy, twórczyni bydgoskiej szkoły pediatrii i bydgoskiej pediatrii akademickiej.
Prof. Anna Balcar-Boroń ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu w roku 1954. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Katedrze i Klinice Chorób Dzieci pod kierownictwem prof. Hanny Hirszfeldowej, która była jej pierwszym nauczycielem pediatrii. W czasie pracy w klinice uzyskała I i II stopień specjalizacji w pediatrii, następnie stopień doktora nauk medycznych. W 1990 roku otrzymała tytuł profesora – informuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Z wrocławską uczelnią była związana przez 21 lat. W 1975 r. przeniosła się do Akademii Medycznej w Gdańsku i z niej została oddelegowana do Bydgoszczy, w której powstała wówczas filia, wkrótce przemianowana na II Zamiejscowy Wydział Lekarski tej uczelni, gdzie objęła stanowisko kierownika Kliniki Chorób Dzieci. W roku 1984 powstała w Bydgoszczy Akademia Medyczna, w której prof. Balcar-Boroń objęła funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Przez 10 lat pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii, od 1985 r. była konsultantem regionalnym, a od 1994 r. członkiem Krajowego Zespołu Konsultanta Medycznego w dziedzinie pediatrii i medycyny szkolnej. Przez 21 lat była przewodniczącą Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Zainteresowania naukowe prof. Anny Balcar-Boroń były rozległe: od ogólnej pediatrii, poprzez choroby nerek i dróg moczowych, wad wrodzonych u dzieci, hematologię, aż do różnych aspektów chorób nowotworowych u dzieci. W czasie pracy zawodowej stworzyła podstawy do powstałego już później (2003 r.) Oddziału Transplantologii Szpiku Kostnego.
Wynikiem jej działalności klinicznej i naukowej było ponad 160 publikacji w różnych czasopismach krajowych i zagranicznych. Prof. Balcar-Boroń zrecenzowała ponad 100 rozpraw doktorskich, pięć habilitacyjnych, dziewięciokrotnie recenzowała także całość dorobku naukowego osób starających się o tytuł profesora w różnych akademiach medycznych w kraju. Kilkakrotnie recenzowała dla wydawnictw rozdziały książek i monografie. Była promotorem 28 doktoratów i opiekunem kilku doktorów habilitowanych. Miała 93 lata.