Oświetlenie stadionu Polonii. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji

Ekstraliga Żużlowa wymaga, aby na stadionie znajdowało się oświetlenie o mocy 1800 luksów. Światła na Polonii nie spełniają takich wymagań. Miasto szykuje się do wymiany oświetlenia.

Trwa obecnie przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji oświetlenia. Stare maszty z lampami starego typu mają już swoje lata. Obecne oświetlenie powstało w 1995 roku. Teraz ma moc około 1000 luksów, znacznie poniżej wymagań Ekstraligi Żużlowej. W przypadku ewentualnego awansu potrzebna będzie moc 1800 luksów.

Światła dla Polonii

Miasto ogłosiło przetarg, aby po modernizacji dostosować system oświetlenia toru żużlowego do przepisów Polskiego Związku Motorowego i Ekstraligi Żużlowej oraz telewizji. Kolejnym celem jest „zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zastosowanie świateł LED”.

Już wiadomo jedno – trzeba będzie postawić nowe maszty. Analiza wytrzymałości masztów oświetleniowych wykazała, że ich wykorzystanie jest niemożliwe. „Planowana modernizacja oprócz doboru opraw powinna obejmować opracowanie projektu konstrukcji fundamentów oraz masztów oświetleniowych” – czytamy w zamówieniu przetargowym.

Miasto dopuszcza dwa warianty projektu: z zastosowaniem czterech lub sześciu masztów – tak jest obecnie. Preferowany jest jednak ten pierwszy wariant i likwidacja masztów usytuowanych na szczytach obu łuków. W projekcie trzeba zawrzeć także możliwość używania oświetlenia z mniejszym natężeniem np. na potrzeby treningów piłkarskich.

Kilka tygodni temu o inwestycjach na stadionie Polonii rozmawiali radni na komisji sportu i turystyki. Obiekt na ul. Sportowej jest własnością miasta. Administruje nim komunalne Bydgoskie Centrum Sportu. Spółka żużlowa Polonia nie płaci za utrzymanie stadionu. –  W 2022 roku na utrzymanie tego obiektu wydaliśmy 980 tysięcy złotych – przedstawiał radnym Adam Soroko, dyrektor BCS – To poważna kwota, która znacznie odciąża budżet klubu – dodaje. Ponad połowę stanowiły wydatki na ogrzewanie, prąd i wodę oraz odprowadzenie ścieków (w sumie 571 tys. złotych). Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu został przygotowany nowy sektor dla kibiców gości.

To rząd milionów złotych

Konieczne jest także wykonanie odwodnienia liniowego toru. – To koszt ok. 500 tys. złotych – wyjaśnia Soroko. Znacznie więcej pieniędzy kosztować będzie natomiast modernizacja przestarzałego i niewystarczającego już na potrzeby współczesne oświetlenia stadionu przy ul. Sportowej. Cena pójdzie w miliony. Podobne problemy i wydatki mają kluby startujące w ekstralidze. Niewystarczające oświetlenie znajduje się np. na stadionie w Lesznie. Władze Leszna i klubu obliczają, że modernizacja będzie kosztować nawet 8-9 milionów złotych.

Udostępnij: Facebook Twitter