Otyłość i jej konsekwencje – nowy raport NFZ. Co piąte dziecko waży zbyt dużo

Z prognoz dla Polski wynika, że w 2035 roku ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość.

Otyłość stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego na świecie. Blisko jedna czwarta populacji osób żyjących w 2035 r. (24%) będzie otyła. W Polsce, w tym samym roku, z otyłością będzie zmagało się ponad 35% dorosłych mężczyzn (w wieku 20 lat lub więcej) i ponad 25% dorosłych kobiet. Także otyłość wśród dzieci i młodzieży będzie się pogłębiać z roku na rok – prognozuje NFZ w raporcie „Otyłość i jej konsekwencje”. W 2035 roku na świecie będzie 4 mld osób z nadwagą lub otyłością.

Problem  zauważalny jest także w naszym województwie, o czym informuje dr n. med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy: 

Coraz więcej młodych pacjentów z nadwagą i otyłością trafia do Poradni Chorób Metabolicznych Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej – to główne przyczyny nadwagi  i w konsekwencji otyłości, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych. Co piąte dziecko waży za dużo. Jedną z przyczyn jest uzależnienie od cukru, które nierzadko zaczyna się w okresie ciąży matki. Apeluję do mam, żeby uważały na ilość spożywanego cukru w ciąży, w tym zawartego w sokach owocowych. Niesłusznie sądzimy, że soki owocowe są zawsze zdrowe, a zapominamy o szkodliwości spożywania nadmiaru soków z dużą zawartością cukru – mówi dr n. med. Danuta Kurylak.  

Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem otyłości i nadwagi, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Podkreślają, że choroba otyłościowa jest powodem innych problemów ze zdrowiem, np. chorób układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotworów (rak jelita grubego, piersi, gruczołu krokowego), kamicy żółciowej czy cukrzycy typu 2. Szacuje się, że refundacja leczenia konsekwencji tej choroby wyniosła w 2023 roku co najmniej 3,8 mld zł. 

W 2023 roku do poradni chorób metabolicznych w województwie kujawsko-pomorskim zgłosiło się  ponad 1500 pacjentów, w tym ponad 900 dzieci, za które K-P OW Narodowego Funduszu Zdrowia zapłacił blisko 600 tysięcy złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia prezentuje najnowszy raport pt. „Otyłość i jej konsekwencje”, ukazujący kosztowne skutki leczenia choroby otyłościowej z perspektywy NFZ. Nowy raport NFZ jest dostępny w portalu Zdrowe Dane.

Zapisz się newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter