Pacjenci zadowoleni ze szpitalnych posiłków. Lepsze śniadanie, krótsze chorowanie

Przykładowy jadłospis Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy / Fot. Nadesłane /

W październiku ubiegłego roku wszedł w życie program pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalach”. W bydgoskim „Juraszu” zadowolonych z posiłków jest 80 procent pacjentów.

– Na terenie naszego województwa „Dobry posiłek w szpitalu” realizowany jest przez 30 świadczeniodawców – przypomina bydgoski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. – Celem pilotażu jest zwiększenie dostępności porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach.

Odpowiednie żywienie w szpitalu stanowi integralną część całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia jest istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie. Poprawia też skuteczność zarówno leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych. Dobrze odżywiony pacjent szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a także obniża całkowity koszt leczenia.

Jak zapewnia nas Marta Laska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy „dobry posiłek w szpitalu jest naprawdę dobry”.

– Możliwość dołączenia do pilotażowego programu pozwoliła nam wzbogacić i urozmaicić podawane pacjentom posiłki, co znalazło odzwierciedlenie w najnowszych wynikach badania satysfakcji pacjenta – mówi Marta Laska, rzecznik prasowy szpitala im. Jurasza. – Co roku w specjalnej ankiecie pytamy pacjentów o ocenę m.in. jakości posiłków pod względem urozmaicenia i smaku, wielkości porcji oraz temperatury. Wyniki za 2023 rok wskazują że około 70 procent pacjentów oceniało jakość posiłków podawanych w naszym szpitalu jako bardzo dobre i dobre. Natomiast pierwszy kwartał 2024 roku wykazał, że bardzo dobrze i dobrze jakość posiłków ocenia już ponad 80 procent pacjentów.

Przykładowy jadłospis szpitala im. Jurasza. Fot. nadesłane

– Szpital Jurasza posiada własną kuchnię, w której codziennie przygotowujemy około 800 posiłków dla pacjentów dorosłych i dzieci – dodaje rzecznik Marta Laska. – Dysponujemy opracowanymi przez dietetyków szpitalnych około 70 różnymi rodzajami diet, dostosowanymi indywidualnie do każdego pacjenta. Dzięki programowi „Dobry posiłek w szpitalu” możemy przeznaczyć m.in. większe środki finansowe na zakup dodatkowego posiłku, zwiększenie dodatku owoców i warzyw do śniadań i kolacji, serwowanie kompotów z owoców do obiadów, rozszerzenie listy składników posiłków, a przez to ich urozmaicenie.

Każdy jadłospis zawiera informacje o: rodzaju posiłku i jego składzie, dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej diet z podaniem ilości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i soli, sposobie obróbki posiłku i obecności alergenów.

Szpital codziennie w dni robocze publikuje na swojej stronie internetowej zdjęcie co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu.

Przykładowy jadłospis szpitala im. Jurasza. Fot. nadesłane

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na cel programu „Dobry Posiłek” dodatkowe 25 zł dziennie na każdego pacjenta. Program „Dobry posiłek w szpitalach” został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 roku, które  dotyczyło edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter