Pałacyk Lloyda w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB
9,245 mln złotych – na tyle wycenił zabytkowy Pałacyk Lloyda jego obecny właściciel – spółka K.7 Development.
– Na sprzedaż oferujemy wyjątkowy zabytkowy Pałacyk Lloyda, jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w Bydgoszczy. Budynek położony jest w prestiżowej lokalizacji, nad prawym brzegiem rzeki Brdy, w ścisłym centrum miasta – ogłasza w internecie właściciel budynku, spółka K.7 Development.
Pałacyk Lloyda to 600 m kw powierzchni, z ceną 15408 zł za metr kwadratowy. W sumie proponowana cena wynosi 9,245 mln zł. Sprzedający zaznacza, że obiekt może służyć funkcjom gastronomicznym. hotelowym, biurowym lub usługowym. Wzniósł go dla swej rodziny w latach 1885–1886 kapitan żeglugi Otto Liedtke. Obok niego postawił kamienice, wozownię oraz magazyny. Rodzina Liedtke mieszkała w nim do 1908 r. Potem całą nieruchomość kupiło żeglugowe przedsiębiorstwo Bromberger Schleppschiffahrt. Od 1920 roku Pałacyk Lloyda był siedzibą polskiego Lloyda Bydgoskiego, a po II wojnie światowej Żeglugi Bydgoskiej. W 1995 roku budynek został kupiony przez BRE Bank. Potem w jego sąsiedztwie bank postawił swoją siedzibę tzw. nowe spichrze zaprojektowane przez Andrzeja Bulandę. Stały się jednym z architektonicznych symboli Bydgoszczy. Od kilku lat właścicielem jest spółka K.7 Development.

Jak przekazała w lutym Gazeta Wyborcza kupnem zainteresowana była Kongregacja Religijna Zakonu Rycerskiego Świętego Jakuba Apostoła, organizacja wpisana do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych i zarejestrowana w Bydgoszczy przy ul. Bronikowskiego 33 w Bydgoszczy. K.7 Development informuje, że są także inni chętni. Express Bydgoski donosi, że jeden z nich miałby w Pałacyku Lloyda urządzić muzeum poświęcone Janowi Kulczykowi.