Park Tolerancji w Bydgoszczy. „Chcemy skłonić do myślenia i pokazać siłę różnorodności”

Park Tolerancji został we wtorek (12 lipca) otwarty przy Szkole Podstawowej nr 61 na Górzyskowie. Ma uczyć otwartości na różnorodność świata i ludzi.

Na ścianie szkoły przy ul. Kruczej czas odmierza zegar tolerancji. Gdy wskazówka dojdzie do godziny dwunastej, będzie to oznaczać, że na świecie i w Polsce, nastał mroczny czas nietolerancji. Wskazówka przesuwa się w kierunku północy, gdy na świecie pojawia się więcej nietolerancji i agresji. W tej chwili wg zegara z SP 61, brakuje dziesięciu minut do dwunastej. Pół roku temu było siedemnaście minut do północy. Celem realizowanego w Bydgoszczy programu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej jest działanie na rzecz tolerancji i akceptacji różnorodności oraz zachęcania do otwartości na świat zgodnie z hasłem przyświecającym SOiT: MAESTRO. Pierwsze litery oznaczają: moralność, argumentacja, edukacja, szacunek, tożsamość, różnorodność, otwartość.

Otwarcie Parku Tolerancji
Zegar w Parku Tolerancji / Fot. B.Witkowski / UMB

Park Tolerancji w szkole

Otwarty we wtorek (12 lipca) Park Tolerancji znajduje się na boisku szkolnym przy ul. Kruczej. Goście odwiedzający park mogą wziąć udział w zabawie. Na plakatach wyróżniono poszczególne literki, które tworzą razem hasło do odgadnięcia dla zwiedzających. Poza tym na kilku stojakach znajdują się symbole graficzne, które są elementem gry logicznej. Osoby, które rozwiążą zagadki mogą liczyć na upominki. Głównym elementem placu jest szkolny hyde park. To przestrzeń, gdzie można swobodnie głosić swoje poglądy, niestojące w sprzeczności z polskim prawem. Miejsce to wyróżnia wielkoformatowy obraz ze zdjęciem świątyni wszystkich religii z Kazania.

– Przed rozpoczęciem prac byłem także w Parku Pamięci i Tolerancji w Chełmnie, ale tam brakowało takich instalacji edukacyjnych, które zachęciłby do refleksji. Chcemy skłonić do myślenia i pokazać różnorodność – tłumaczył Przemysław Nowakowski, miejski koordynator Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej

Pawilon kultur świata

Warto zajrzeć też do pawilonu kultur świata, gdzie pod namiotem znajduje się ekspozycja ośmiu wybranych kultur. Ciekawscy znajdą tam przepisy na dania wywodzące się z różnych stron świata. Pomyślano też o sposobie na godzenie osób skłóconych. Na środku parku znajduje się kwadrat zgody. To nawiązanie do filmu „The Square”. Przy każdej instalacji dostępny jest kod QR, który odsyła do źródła informacji na stronie internetowej www.otwarta.bydgoszcz.pl oraz do filmów instruktażowych, nagrywanych przez uczniów bydgoskich szkół w ramach SOiT.

– Chciałbym żeby takich projektów było jak najwięcej. Myślę, że taka inwestycja uczy w szkole najważniejszego – otwartości i tolerancji. Widać po ostatnich wydarzeniach do czego prowadzi nacjonalizm, szowinizm czy nienawiść do drugiego człowieka. Świat jest różnorodny. Musimy to widzieć i akceptować – powiedział wiceprzewodniczący rady miasta, Lech Zagłoba-Zygler.

– Wszyscy goście są mile widziani. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niektórzy zaczytają się w planszach, inni wezmą się za rozwiązywanie zagadek. Głównym beneficjentem są młodzi ludzie, dla których staraliśmy się dostosować treści – podsumował Nowakowski.

Udostępnij: Facebook Twitter