Park Władysława Jagiełły do rewitalizacji. Niezwykłe pomysły studentów Politechniki Bydgoskiej

W Bydgoskim Budżecie Obywatelskim są pieniądze na rewitalizację parku Władysława Jagiełły. Pomysły na jej przeprowadzenie w połowie zeszłego roku przedstawili studenci z Politechniki Bydgoskiej.

Rewitalizacja znajdującego się przy ul. Jagiellońskiej Ogrodu Jagiełły jest przesądzona. Od miesięcy zabiegali o to członkowie NOT, a także Rotary Club Bydgoszcz. Pomysł trafił do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego i był wspierany przez wiele osób i środowisk.

Park (…) teraz znany jest z betonu, zapomniany, opuszczony… Mało kto wie, że przestrzeń przed NOT-em to pierwszy park miejski założony w 1844 roku z pięknym ogrodem różanym i mnóstwem pięknych zakątków. Kilka miesięcy temu współorganizowaliśmy konkurs na projekt rewitalizacji tego zapomnianego miejsca w centrum Bydgoszczy. (…) Pomóżcie nam sprawić, by Bydgoszcz stawała się coraz piękniejsza! – apelowali o głosowanie w BBO bydgoscy rotarianie.

Jak się okazało, przekonali wielu, bo po głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim okazało się, że rewitalizacja ogrodu jest jednym z dwóch projektów, które trafią do realizacji. Budżet przedsięwzięcia to 480 tysięcy złotych.

Swoje pomysły na park już w połowie zeszłego roku zaprezentowali studenci Politechniki Bydgoskiej. Tamtejszy Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, przy udziale Rotary Klub Bydgoszcz, Rady Federacji NOT Bydgoszcz i Oddziału Bydgoskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich zorganizował konkurs na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej rewitalizacji parku Władysława Jagiełły w Bydgoszczy.

– Pomysł zagospodarowania tego terenu postał kilka lat temu w czasie rozmów z Rotary Klub w Bydgoszczy. Finałem tych rozmów było zorganizowanie przez rotarian studenckiego konkursu. Nadesłane prace były i słabsze i bardzo dobre, jest z czego wybierać – zauważa Maciej Bakalarczyk, menadżer Śródmieścia. – Pewne jest, że pieniądze z BBO nie wystarczą na realizację całości przedsięwzięcia. Dyskusyjny jest zwłaszcza pomysł powrotu w to miejsce fontanny. To zawsze element generujący największe koszty i najwięcej problemów. Nawiązanie do „okrągłości” ogrodu uważam za pomysł ciekawy, zawsze trzeba mieć jednak na uwadze, że miejsce to będzie przeznaczone dla pieszych, a nie dla „droniarzy”.

Zwycięskie projekty ze studenckiego konkursu można nadal oglądać w Bydgoskim Domu Technika NOT w Bydgoszczy.

Najnowsze informacje z miasta – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter