Patriotka i wybitna bydgoszczanka uhonorowana. Odsłonięcie tablicy Wincentyny Teskowej

W środę (21 września), przed siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, odsłonięto tablicę upamiętniającą Wincentynę Teskową. Była współtwórczynią i współwłaścicielką „Dziennika Bydgoskiego” – gazety, która w czasie zaborów stała się ostoją polskości.

Tablica upamiętniającą jedną z najwybitniejszych bydgoszczanek w dziejach miasta stanęła obok gmachu IPN, przy skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Wincentyny Teskowej. – Cieszy, że od 2020 roku Wincentyna Teskowa ma Bydgoszczy ulicę swego imienia – usłyszeliśmy w trakcie prezentacji sylwetki na konferencji w bydgoskiej delegaturze IPN.

Odsłonięcie pomnika Wincentyny Teskowej
Odsłonięcie pomnika Wincentyny Teskowej / Fot. B.Witkowski / UMB

Wincentyna Teskowa była, razem z mężem Janem Teską, współtwórczynią i współwłaścicielką „Dziennika Bydgoskiego”. Swój ślubny posag przeznaczyła na rozruch gazety przeznaczonej dla polskich mieszkańców Bydgoszczy. Gdy władze pruskie wsadzały Jana Teskę do więzienia, to ona kierowała dziennikiem. Można wręcz uznać, że była pierwszą menedżerką w Bydgoszczy. Poza prowadzeniem „Dziennika Bydgoskiego” należała do najaktywniejszych działaczek Towarzystwa „Czytelni dla Kobiet”, współzałożycielką gniazda „Sokolic” w Bydgoszczy. W latach 1918-1920 była członkinią Polskiej Rady Ludowej na miasto Bydgoszcz i przedmieścia. Po wybuchu powstania wielkopolskiego organizowała przeprawę ochotników do oddziałów powstańczych. Zmarła w 1957 roku w Warszawie. – Potrafiła połączyć działalność społeczną i polityczną z obowiązkami rodzinnymi – mówił biskup bydgoski, Krzysztof Włodarczyk.

Na uroczystości w Bydgoszczy był prezes IPN, Karol Nawrocki, który razem z wicewojewodą, Józefem Ramlauem i prof. Mirosławem Golonem, zastępcą dyrektora bydgoskiej delegatury IPN, odsłonił tablicę upamiętniającą Wincentynę Teskową.

Udostępnij: Facebook Twitter