Od początku wojny na Ukrainie tysiące uchodźców znalazło schronienie w naszym mieście. We wrześniu ukraińskie dzieci i młodzież rozpoczną naukę w polskich szkołach, wiele z nich po raz pierwszy. Jak przygotowała się na to wyzwanie Bydgoszcz?
Dima jest w Polsce od pół roku. Do szkoły poszedł na przełomie kwietnia i maja. Teraz zacznie siódmą klasę. Przez pierwsze dwa miesiące w polskiej szkole towarzyszył mu tłumacz.
– Boisz się trochę? – pytam.
– Tak, trochu tak – odpowiada nieśmiało.
Natalia także będzie uczennicą ósmej klasy. – Wiosną przyjechałam, w maju. Dwa miesiące byłam w polskiej szkole – opowiada z trudem. Jej rodzice chcieli, żeby od razu kontynuowała naukę w klasie, w której był tłumacz. Dzięki temu mogła sobie poradzić, choć z trudem, z językiem, bo to dla tych dzieci najtrudniejsza bariera.
Nie ma czasu do stracenia
Dzieci i młodzież z Ukrainy uczą się m.in. w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Trzy razy w tygodniu przychodzą na zajęcia, na ul. Gdańską 5. Lekcje prowadzi Rafał Marcinkowski ze Stowarzyszenia SLAVOS.
Młodzi ludzie przebyli długą drogę zanim trafili do Bydgoszczy. Mówią, że powoli zaczynają poznawać miasto i czują się tutaj bezpiecznie, jak w domu. Nabierają pewności siebie dzięki integracji z grupą. Mają wokół siebie ludzi, którzy doświadczyli tego samego. Na zajęcia w centrum miasta przyjeżdżają już bez pomocy dorosłych – z kolegami i koleżankami. Część ukraińskiej młodzieży, którą spotkaliśmy na lekcji języka polskiego, rozpoczęła naukę w Polsce już w poprzednim roku szkolnym.
Tak było w przypadku Miły i Elizy. Mają po 10 lat, idą do piątej klasy. W zrozumieniu języka polskiego pomagali im dostępni w szkole tłumacze, inne dzieci i lekcje językowe w BCOPW. Chodziły także na dodatkowe szkolne zajęcia.
Często jednak uczniowie z Ukrainy, poza polską szkołą, uczyły się także online, w zdalnym systemie ukraińskiej oświaty. To było konieczne, żeby zaliczyć klasę i planować studia na polskich uczelniach. Tak zrobił Bogdan. Będzie zdawał egzamin końcowy z języka ukraińskiego, literatury, matematyki i geografii. Niestety, nie wie jeszcze skąd weźmie podręczniki do nauki.
Rafał Marcinkowski, który od początku prowadzi zajęcia językowe dla Ukraińców, podkreśla, że nie wszyscy dobrze wykorzystali wakacyjną przerwę. – Są dzieciaki, które już od marca uczą się języka polskiego. One całkiem dobrze się komunikują, zaczynają powoli pisać i czytać, operują już czasem przeszłym. Niestety, grono młodzieży zaczęło przychodzić na zajęcia dopiero teraz, pod koniec wakacji. Dlatego też staramy się w każdy możliwy sposób ułatwić im naukę. Nagraliśmy film, w którym tłumaczymy zawiłości języka polskiego. Udostępniliśmy go na You Tube, w planach mamy kolejne – opowiada.
Lekcje języka polskiego będą odbywały się w budynku Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu także w roku szkolnym. Zmienione zostaną godziny i częstotliwość ich odbywania. Wciąż będą nieodpłatne.
Kto najszybciej z uchodźców uczy się nowego języka?
– Zdecydowanie dzieci i młodzież. Znam dzieci, które przyjechały do Polski w lutym i sam muszę się dobrze wsłuchać, żeby rozpoznać akcent. Mają tak dobrą wymowę – mówi Marcinkowski.
Wielkie wyzwanie na początku roku szkolnego
Żeby ułatwić naukę w polskich szkołach, w Bydgoszczy działają specjalne oddziały przygotowawcze. Ich uruchomienie rozpoczęło się już w marcu br. Przed wakacjami było ich w bydgoskich szkołach 21. Od września zaplanowano osiem. Jeden z nich, dla uczniów najmłodszych z klas I-III, zostanie uruchomiony w Szkole Podstawowej nr 58 przy ul. Gdańskiej. – Dzieci będą przerabiały materiał według polskiej podstawy programowej. Uczniowie będą pod opieką polskiej nauczycielki i ukraińskiej tłumaczki. W programie nauczania będą mieć również język angielski i lekcje wychowania fizycznego. Skupimy się na nauce języka polskiego – opanowaniu umiejętności czytania i pisania – mówi Aleksandra Tydryszewska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 58 im. Ireny Sendlerowej, przy ul. Gdańskiej 53a
UWAGA! Informacji na temat funkcjonowania oddziałów, oraz procedury zapisu dziecka do szkoły udziela Edukacyjny Punkt Informacyjny. Działa przy Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli przy ul. Sobieskiego 10, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 16. Informacje udzielane są po polsku i ukraińsku.