Otwarcie pracowni pierwszej pomocy w szpitalu wojskowym / Fot. R. Wszołek/Politechnika Bydgoska
Lekarze z oddziału anestozjologii i intensywnej terapii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, wykładowcy z Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej, będą uczyć studentów kierunku lekarskiego podejmowania pierwszej pomocy.
Od października 60 studentów pierwszego roku Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej już się kształci. Pierwsze semestry są poświęcone, jak na wszystkich uczelniach z medycyną, zajęciom i wiedzy ogólnej m.in. z zakresu chemii, anatomii itp.
PBŚ buduje oczywiście bazę kliniczną niezbędną dla studentów. Jej podstawą będzie Szpital Miejski na Kapuściskach. Kilka dni temu został oficjalnie przekazany przez miasto uczelni. W październiku otwarto tam zmodernizowane prosektorium. To jeden z podstawowych warunków odbywania zajęć praktycznych przez studentów. Rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. Marek Adamski ogłosił, że szpital miejski zostanie Szpitalem Klinicznym im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej. Będzie to trzecia kliniczna placówka w mieście. Przypomnijmy, że szpitale Jurasza i Biziela są nimi jako placówki Collegium Medicum UMK.
Poza szpitalem na Kapuściskach politechnika ma także umowy o współpracy m.in. ze szpitalem MSWiA przy ul. Markwarta oraz 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. W poniedziałek (18 listopada) otwarto w drugim z nich pracownię pierwszej pomocy.
– Pracownia ta będzie służyć jako miejsce szkoleń dla studentów kierunku lekarskiego, prowadzonych przez lekarzy specjalistów z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii będących pracownikami PBŚ. Pracownia pierwszej pomocy jest wyposażona w sprzęt dydaktyczny, w tym symulatory medyczne umożliwiające realistyczne odwzorowanie sytuacji ratunkowych. Otwarcie pracowni jest pierwszym etapem współpracy między PBŚ a 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką, celem kształcenia lekarzy w Bydgoszczy – informuje Politechnika Bydgoska.
Przypomnijmy, że wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel ogłosił, że bydgoski szpital wojskowy rozwiązał umowę o współpracy w zakresie kształcenia studentów medycyny z toruńską Akademią Kultury Społecznej i Medialnej ojca Rydzyka. Szczególnie skupi się na współpracy z Politechniką Bydgoską.