Niespełna cztery dni po wykryciu awarii kotłów Elektrociepłowni II PGE w Łęgnowie ekipy naprawiły pierwszy z trzech kotłów, które zostały wyłączone z eksploatacji. Według deklaracji PGE ciepło w pełnej mocy powinno wrócić do bydgoskich domów w ten weekend.
W sobotę (10 lutego) przed południem państwowa spółka PGE zakomunikowała, że udało się całkowicie usunąć awarię pierwszego z trzech kotłów w bydgoskiej elektrociepłowni. – W niespełna 96 godzin ekipom technicznym udało się całkowicie usunąć awarię jednego z kotłów w Elektrociepłowni Bydgoszcz II. Kocioł pomyślnie przeszedł próby ciśnieniowe i jest w trakcie uruchamiania. Przewidujemy, że dziś ok. 22:00 ciepło zacznie trafiać do sieci. Prace naprawcze przy pozostałych dwóch kotłach przebiegają planowo, ekipy techniczne pracują w trybie ciągłym, by jak najszybciej usunąć uszkodzenia instalacji i włączyć kotły do eksploatacji – brzmi informacja PGE.
Do awarii w Elektrociepłowni II w Łęgnowie doszło wieczorem we wtorek (6 lutego). Od momentu wykrycia usterki pracownicy przystąpili do wstępnych ustaleń. Aby poznać dokładne przyczyny, trzeba było wystudzić uszkodzone kotły, aby mogły wejść do nich ekipy techniczne. Takie zmniejszenie temperatury trwa nawet dwa dni. – Przygotowaliśmy rusztowania, bo takie kotły mają po kilkanaście metrów. Tak się niefortunnie zdarzyło, że awarii uległy trzy z czterech kotłów parowych funkcjonujących w tej elektrociepłowni – mówił w piątek (9 lutego) „Bydgoszcz Informuje” Artur Michniewicz, dyrektor ds. komunikacji w Polskiej Grupie Energetycznej.
Wtedy padła z jego strony deklaracja, że jeśli nie będzie innych problemów, do naszych kaloryferów i kranów standardowa ilości ciepła powinna dochodzić już w najbliższy weekend. Obecnie ciepło dostarczane przez KPEC do odbiorców na terenie Bydgoszczy produkowane jest w kotłach gazowych EC-I (PGE Energia Ciepła S.A.), jednym kotle EC-II (PGE Energia Ciepła S.A.), Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ProNatura Spółka z o.o.), ciepłowni w Białych Błotach (KPEC Spółka z o.o.). KPEC stale monitoruje i optymalizuje procesy dystrybucji ograniczonych zasobów energii cieplnej.