Pierwszy weekend lutego w Bydgoszczy. Absolutnie każdy coś znajdzie dla siebie

Będzie dowcipnie, nastrojowo i przebojowo – zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych imprez w czasie tego weekendu.

Cenne dzieła odzyskane przez muzeum – wykład

W piątek (2 lutego) o godz. 17 w Muzeum Okręgowym przy Gdańskiej 4 wykład Anny Pruss-Świątek, zastępcy dyrektora ds. ewidencji i kontroli zbiorów w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Prelegentka podczas wykładu przedstawi najnowsze informacje na temat dzieł sztuki i innych obiektów, odzyskanych przez muzeum, w toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy. W skład obiektów odzyskanych wchodzą zarówno straty wojenne, jak i inne obiekty, w tym księgozbiór i archiwalia bezprawnie przywłaszczone.
Wstęp: 7 zł

Hollywood w Operze Nova

Jolanta Litwin-Sarzyńska, Karol Drozd i Damian Aleksander w „Bulwarze Zachodzącego Słońca” / Fot. Piotr Manasterski/Opera Nova

„Bulwar Zachodzącego Słońca” to oskarowy film Billy’ego Wildera – jeden z najlepszych i najważniejszych tytułów w historii kina. Na jego podstawie powstał musical Andrew Lloyda Webbera. Wersja bydgoskiej Opery Nova to znakomita sceniczna uczta. Można ją obejrzeć w piątek i sobotę (godz. 19) oraz w niedzielę (godz. 18).

Problem WAG w Teatrze Kameralnym

Czarna komedia Irlandki Gemmy Doorly „WAG” opowiada o skomplikowanym życiu kobiet związanych z  piłkarzem angielskiej Premier League. „WAG – żona i dziewczyna to piłkarza” to kameralny komediodramat rozpisany na dwie kobiece role. – Kameralny niczym nasz teatr, ale buchający emocjami… również jak nasz teatr. Choć może to jasno wynikać z powyższego opisu, warto podkreślić: spektakl jest przeznaczony dla widzów dorosłych – informuje Teatr Kameralny. Spektakle przy ul. Grodzkiej w piątek i sobotę o godz. 19. W niedzielę o godz. 18.

Wygrał konkurs im. Paganiniego. Zagra w Filharmonii Pomorskiej

Simon Zhu jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolò Paganiniego w Genui (2023) – jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych. W jego wykonaniu usłyszymy Cinema Fantasie d’apres „Le Boeuf sur le Toit” D. Milhauda oraz Koncert na dwoje skrzypiec a-moll A. Vivaldiego, który zagra wspólnie ze swoim profesorem (w latach 2015-2021) – Tomaszem Tomaszewskim. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Koncert w Filharmonii Pomorskiej w piątek o godz. 19.

„Sorry Boys” w MCK

W piątek o godz. 20 na scenie Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego koncert zespołu „Sorry Boys”. – To jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin Festival oraz na Męskim Graniu – piszą organizatorzy.

Karnawał, czyli ćwiczenia taneczne dla seniorów

Muzeum/ Apteka pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 7 zaprasza na usprawniające ćwiczenia taneczne dla seniorów. – Omówimy, jak się ruszać dla przyjemności i zdrowia oraz wypróbujemy praktycznie nabyte wiadomości podczas wspólnej zabawy – zachęca. Początek w sobotę (3 lutego) o godz. 15. Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 52 58 59 742, mail: farmacja@muzeum.bydgoszcz.pl

Bajka „Trzy świnki i przyjaciele” w Teatrze Kameralnym

Spektakl "Trzy świnki i przyjaciele"
Spektakl „Trzy świnki i przyjaciele” / Fot. B.Witkowski / UMB

Klasyczna baśń braci Grimm o trzech świnkach w nowej, zaskakującej odsłonie Teatru Kameralnego Muzyczna opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto podzielić się ze światem. I o tym, że różnice pomiędzy nami powinny nas wzbogacać, a nie dzielić. „Trzy świnki i przyjaciele” to spektakl pełen humoru, dynamicznych dialogów i wyjątkowych bohaterów. Na scenie oprócz Jagody, Adasia i Heleny – czyli rodzeństwa świnek – oraz wilka zobaczymy między innymi wróżkę, misia i krasnoludka. Będzie magia, śmiech, a nawet… rapujący guziec! Spektakl przy ul. Grodzkiej w sobotę o godz. 16 i niedzielę (4 lutego) o godz. 12.

Studium upadku despoty w Teatrze Polskim

W nowym, autorskim tekście Julii Holewińskiej „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.
W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach. Spektakle na małej scenie TPB w sobotę o godz. 19 i niedzielę o godz. 17.

Filharmonia Dowcipu. The best of – 15 lat na scenie

Popularne widowisko muzyczna Waldemara Malickiego w sobotę o godz. 16.30 w Filharmonii Pomorskiej. – Tak naprawdę to działamy już 18 lat, ale półtora roku aktywności możemy odliczyć na covid, a pozostałe miesiące na trasy zagraniczne i okresy kiedy rozum szukał pomysłu – piszą twórcy.

Balet „Jezioro łabędzie” w Adrii

„Jezioro Łabędzie” to wyjątkowy spektakl baletowy wykonany przez renomowany Królewski Balet Klasyczny pod dyrekcją Marcin Rolczyńskiego. Ta klasyczna produkcja, stworzona przez Piotra Czajkowskiego, jest jednym z najbardziej znanych i ukochanych baletów na całym świecie. Spektakl w sobotę w Adrii przy ul. Toruńskiej, początek o godz. 19.30.

Bydgoska Liga Pływacka na Astorii

Basen Astoria. Fot. R. Sawicki

W niedzielę (4 lutego) kolejne zawody w ramach II edycji Bydgoskiej Ligi Pływackiej UNI-CAR RENAULT na Pływalni Astoria przy ul. Królowej Jadwigi. W sumie będzie sześć zawodów. To już czwarte z tego cyklu. Początek o godz. 9.

Zaproszenie na Frymark

FryMARK to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – spotykamy się w każdą niedzielę od godz. 10 w samym centrum Bydgoszczy na pl. Praw Kobiet przed Bydgoskim Centrum Finansowym w Bydgoszczy. Można skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców.

Wzdłuż Wisły do Brdyujścia

W niedzielę (4 lutego) kolejny spacer z cyklu „Mała kultura na świeżym z MODrzewiem”. Tym razem spotkanie o godz. 10.00 na rynku w Starym Fordonie i spacer bulwarami, wzdłuż Wisły do Brdyujścia. Stamtąd przejdziemy się jeszcze do kamienia Wojciecha.

„Stare Dobre Małżeństwo” śpiewa w filharmonii

„Stare Dobre Małżeństwo” to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych. Niedzielny koncert w Filharmonii Pomorskiej o godz. 17.

Balladowo w Eljazzie

W niedzielę w bydgoskim klubie Eljazz przy ul. Krętej o godz. 19 koncert Jana Kondraka. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego. W czasie tego koncertu zaprezentuje solo przy akompaniamencie gitary utwory z repertuaru Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz swoje własne autorskie.

Udostępnij: Facebook Twitter