Pierwszy weekend wiosny w Bydgoszczy – 22-24 marca. Startujemy wreszcie z żużlem. Będzie musical [ZAPOWIEDZI]

Scena z „Chłopców z Placu Broni” / Fot. B. Witkowski/UMB

Niedzielne Kryterium Asów to zawsze wielka gratka dla kibiców żużla w Bydgoszczy. Na stadion Polonii przyjdą tysiące kibiców. W Teatrze Kameralnym premiera musicalu opartego na kultowej powieści. Ale w ten weekend czuć będzie także powiew zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W Bydgoszczy także wiele się z związku z tym dzieje.

Jarmark Wielkanocny Politechniki Bydgoskiej

Politechnika Bydgoska zaprasza na III Akademicki Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się w dniach 22-24 marca w fordońskim kampusie przy ul. Kaliskiego. – Oprócz pysznego jedzenia jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji i piękna muzyka na żywo. W naszych jarmarkowych budkach znajdziecie m.in. świąteczne ozdoby, wędliny, oscypki, miody, krówki, pierogi i obowiązkowy żurek – piszą organizatorzy. Jarmark czynny: w piątek (godz. 15-20), sobotę (godz. 12-20) i niedzielę (godz. 12-18).

Żarciowozy przy lodowisku Torbyd

Przez trzy dni (22-24 marca) będzie trwać przy lodowisku Torbyd wielki zlot food trucków, czyli żarciowozów. Od piątku do niedzieli, począwszy od godz. 15 wiele smaków z różnych stron świata oraz atrakcje dla dzieci.

Bookspresso w Zakładce na Gdańskiej 5

Przed bydgoskimi miłośnikami literatury kolejne czytelnicze spotkanie. Tym razem gościem Ani Spychaj będzie Kamila Cudnik, autorka trylogii toruńskiej – kryminałów retro rozgrywających się w jej rodzinnym mieście. Autorka odwiedzi Bydgoszcz już w piątek (22 marca). Początek spotkania w kawiarni Zakładka (Gdańska 5) o godzinie 18. Poprowadzi je organizatorka, Ania Spychaj. Wstęp na spotkanie jest wolny. Zainteresowani czytelnicy będą mieli okazję zakupić na miejscu książki Kamili Cudnik.

Ethniesy w MCK

Od jedenastu lat odbywa się w Bydgoszczy Festiwal Ethniesy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej. Kolejna edycja trwa w Miejskim Centrum Kultury. – Festiwal Ethniesy zaczynał się od małego przeglądu, a rozrósł się do kilkudniowego, międzynarodowego wydarzenia – mówi Dominika Kiss-Orska, dyrektorka Ethniesów. Tegorocznym hasłem festiwalu jest „Bezkresny krajobraz” związany z podróżami. Wszystko o programie poniżej.

Muzyka francuska w Filharmonii Pomorskiej

W piątek o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej Orkiestra Symfoniczna FP pod dyr. Tadeusza Wojciechowskiego z solistką, Beatą Bilińską (fortepian) wykona II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 Camille’a Saint-Saënsa. Dodatkowo w repertuarze: Emmanuel Chabrier – Fête Polonaise oraz Alborada del gracioso i II Suita z baletu „Dafnis i Chloe” Maurice’a Ravela.

W niedzielę (24 marca) o godz. 17 natomiast Capella Bydgostiensis z solistą Michałem Tyrańskim (trąbka) wykona kompozycje Josepha Haydna, Georga Telemanna i Henry Purcella.

„Halka” w Operze Nova

Scena z „Halki” / Fot. A. Makowski/Opera Nova

Opera ta w reżyserii Natalii Babińskiej zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 roku i od tej pory jest jedną z najchętniej oglądanych i słuchanych z aktualnego repertuaru Opery Nova. Kolejne spektakle w sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18. Podczas najbliższych przedstawień rolę tytułową wykonywać będą znakomite śpiewaczki: Ilona Krzywicka oraz – po raz pierwszy na scenie Opery Nova – Małgorzata Trojanowska. W roli Jontka wystąpi Nazarii Kachala, jako Zofia – Darina Gapicz i Dorota Sobczak. Orkiestrą Opery Nova dyrygować będzie Piotr Wajrak.

Prezentacja żużlowej drużyny Abramczyk Polonia

W piątek (22 marca) o godz. 19 w CH Rondo przy ul. Kruszwickiej prezentacja żużlowe drużyny. Można będzie posłuchać i spotkać się z zawodnikami i trenerami, zdobyć ich autografy. Oprócz tego na miejscu będzie można obejrzeć także ekspozycję sprzętu żużlowego.

Koszykarze zagrają z nowym trenerem

Enea Abramczyk Astoria zagra w piątek o godz. 19 w SISU Arenie z Eneą Basketem Poznań. Zespół pokaże się kibicom pod wodzą trenera Aleksandra Krutikowa, który zastąpił Krzysztofa Szubargę.

Enea Bydgoszcz Triathlon pod dachem

Enea Bydgoszcz Triathlon „Pod dachem” to w sumie sześć startów, które odbędą się od listopada 2023 do maja 2024. Zawody będą odbywać się co miesiąc na najnowocześniejszym, 50-metrowym basenie w Polsce, czyli Astorii Bydgoszcz przy ul. Królowej Jadwigi. Rywalizacja odbywa się na supersprinterskim dystansie ( 300 jardów pływania w basenie Astorii), 8 km jazdy na rowerze stacjonarnym z pomiarem mocy, 3 km biegu na bulwarach przy Brdzie. Zawodnicy, którzy wezmą udział w minimum trzech wydarzeniach, będą walczyć w klasyfikacji łącznej cyklu. Start w sobotę (23 marca) o godz. 9.

Mała rzecz o Wielkiej Nocy – familijne warsztaty recyklingowe

– Czy wiecie, jak dawniej wyglądała Wielkanoc? Jakie zwyczaje towarzyszyły naszym przodkom w tym wyjątkowym okresie? Przyjdźcie i odkryjcie tajemnice historycznych tradycji świątecznych, a także poznajcie sposoby na spędzenie świąt w duchu ekologicznym – zachęcają organizatorzy. Spotkanie odbędzie się 23 marca 2024 roku, w sobotę, w godzinach 11-13.30, w Bibliotece Głównej, na Starym Rynku 24.

Spotkanie z Zajączkiem w Młynach Rothera

W Młynach Rothera odbędzie się w sobotę (23 marca) w godzinach 12-14, 14-16, 16-18 i 18-20 spotkanie dla dzieci i rodziców. Można będzie własnoręcznie przygotować pisanki czy szukać ukrytych przez Zajączka wielkanocnego niespodzianek. – Będzie to okazja do rozwijania zdolności manualnych, za pomocą różnych technik własnoręcznie ozdobimy wydmuszki. Nie zabraknie też zabaw ruchowych i radosnego tańcowania – zachęcają organizatorzy.

Wycieczka po Starym Fordonie

Stary Fordon
Stary Fordon / Fot. B.Witkowski / UMB

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza w sobotę (23 marca) na wycieczkę pt. ”Rewitalizacja osiedla Stary Fordon”. Odnowiony Stary Fordon robi wrażenie. Ulica Bydgoska, Rynek, kamienice, kuczka, Promenada, nabrzeże Wisły… Mieszkańcy i goście podziwiają miejsca, które ożyły. Rewitalizacja. Co oznacza i dlaczego do niej doszło? Jak przebiega? Co się zmienia? Jaką rolę odgrywa praca społeczna grupy ludzi? Na jakim etapie jest ten proces dziś? Opowiedzą o tym członkowie SMSF. Start w sobotę o godz. 14.00 z Rynku. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Musical „Chłopcy z Placu Broni” – premiera w Teatrze Kameralnym

Spektakl Chłopcy z Placu Broni
Spektakl Chłopcy z Placu Broni / Fot. B.Witkowski / UMB

Klasyczna powieść Ferenca Molnara w musicalowym wydaniu to jedna z najbardziej oczekiwanych premier w historii Teatru Kameralnego. „Chłopców z Placu Broni” na dużej scenie zobaczymy premierowo w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Premiera w sobotę (23 marca) o godz. 16. Kolejne spektakle w niedzielę (24 marca, godz. 16) oraz 26 i 27 marca. W kwietniu od 4 do 14.04.

„Maszyna” w Teatrze Polskim

Spektakl w reżyserii Jagody Szelc „Maszyna” z dramaturgią Marty Keil można zobaczyć na małej scenie Teatru Polskiego przy ul. 20 Stycznia w sobotę (godz. 19) i niedzielę (godz. 18).

Targi Rzeczy Wyjątkowych w Młynach Rothera

W niedzielę (24 marca) w godz. 12-12 odbędą się kolejne Rękoczyny, czyli Targi Rzeczy Wyjątkowych.

Kryterium Asów – początek sezonu żużlowego

Na te zawody czekają wszyscy kibice sportu żużlowego. W niedzielę o godz. 14.30 na stadionie przy ul. Sportowej 2 Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych z udziałem pięciu zawodników Abramczyk Polonii.

Misterium Męki Pańskiej w Fordonie

Fordońska Dolina Śmierci będzie scenerią tradycyjnego Misterium, które odegrane zostanie już po raz 23. Wstęp wolny. Będą dostępne przejścia od ul. Bołtucia i Twardzickiego. Na gości będą czekały bezpłatne parkingi, toalety, kawa czy herbata. Pierwszy pokaz w niedzielę o godz. 16, drugi o godz. 20.

„Ślub doskonały” w „Adrii”

To jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa Robina Hawdona. „Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem.
W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości? Spektakle w niedzielę (24 marca) w Adrii przy ul. Toruńskiej o godz. 15.30 i 18.30.

Udostępnij: Facebook Twitter