Pierwszy z nowych Swingów z zakładów PESA jest już gotowy. W kolejce czeka 39 tramwajów

Pierwszy z nowych tramwajów z zakładów PESA czeka na transport / Fot. ZDMiKP

Kontrakt na 430 milionów złotych wchodzi w fazę finalizacji. Do zajezdni MZK przy ul. Toruńskiej przyjedzie w nocy pierwszy z 40 nowiutkich Swingów z PESY.

Czas wiekowych „Konstali” wożących od kilku dekad bydgoszczan dobiega końca. Wszystkie zostaną wymieniowe na nowe Swingi, które Bydgoszcz zamówiła w Zakładach Szynowych PESA. Pierwszy z zamówionych wozów przyjedzie do zajezdni, a właściwie zostanie na specjalnej lawecie dostarczony, w nocy z wtorku na środę. Trochę potrwa zanim będzie się nim można „przejechać”. Wszystko przez to, że nowe wozy będą miały inną specyfikację niż dotychczasowe Swingi produkowane przez bydgoską fabrykę (będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych). Pierwszy tramwaj będzie więc na razie służył do szkoleń motorniczych.

Dziesięć do końca roku

Dobra wiadomość jest taka, że 10 takich nowoczesnych tramwajów pojawi się na bydgoskich torach do końca 2023 roku, potem systematycznie dostarczane będą kolejne – i tak aż do 2025 roku. To właśnie wtedy na trasę wyjadą po raz ostatni stare „Konstale”.

Przypomnijmy, w ostatnich latach zakupiono 33 nowe tramwaje. Powstały nowe linie tramwajowe do dworca kolejowego, Fordonu oraz wzdłuż ulicy Kujawskiej. Torowiska na Kapuściskach i Bielawach były modernizowane.

Intensywnie przygotowujemy się do dalszego wzmacniania tego środka transportu. Obecnie dobiega końca budowa mostu tramwajowego nad Brdą oraz torowiska na ul. Perłowej i ul. Toruńskiej. Trwa przetarg na  rozpoczęcie modernizacji zajezdni tramwajowej. Projektujemy nową linię tramwajową m.in. na Szwederowie. Dostosujemy również najważniejszy tramwajowy węzeł rondo Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – informuje miasto
Udostępnij: Facebook Twitter