Pijalnia wody w Lesie Gdańskim już czynna / Fot.. Woda Bydgoska/Facebook
Remont i przebudowa popularnego źródła wody w Lesie Gdańskim kosztował Miejskie Wodociągi i Kanalizację 900 tys. złotych. Powstała pijalnia z prawdziwego zdarzenia, gdzie można zaczerpnąć wody o naturalnych właściwościach antydepresyjnych.
Kolejki z baniakami na wodę to stały widok w tym miejscu, w Lesie Gdańskim przy Muzeum Wodociągów. Ludzie przyjeżdżali z całego miasta, aby zaczerpnąć zdrowej wody z podziemnego źródła. Krany z wodą do picia działały w tym miejscu od 2000 roku. Wybudowano je z okazji stulecia Miejskich Wodociągów.
Trzy lata temu, w czasie pandemii, zostały wyłączone. MWiK postanowiły zbudować całkowicie nowy budynek, mająca także funkcję pijalni. Kosztował 900 tysięcy złotych. W czwartek o godz. 10 nowa pijalnia została otwarta.
– Konsekwentne, prowadzone od wielu lat inwestycje sprawiły, że mamy w Bydgoszczy wodę wyjątkowo dobrej jakości. Z badań wynika, że woda z ujęcia w Lesie Gdańskim niczym nie ustępuje, a nawet jest lepsza niż wody butelkowane. Mam nadzieję, że nowa pijalnia wody będzie wyjątkową atrakcją na mapie Bydgoszczy – mówi prezydent Rafał Bruski.
Woda, która będzie podawana w pijalni, pochodzi z ujęcia głębinowego w Lesie Gdańskim. Czerpie ono wodę z zasobów podziemnych – ze studni o głębokości 380 metrów. Woda płynąca do kranu sama się filtruje i zyskuje cenne mikroelementy, w tym naturalny węglan wapnia. Wyróżnią ją również obecny w niej unikalny lit, który jest naturalnym antydepresantem. W pijalni przy ul. Gdańskiej docelowo będą dostępne cztery rodzaje wód z właściwościami zdrowotnymi (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu. Obecnie czynne będą kraniki z dwoma rodzajami wód – jeden z wodą uzdatnioną, drugi z wodą uzdatnioną wzbogaconą w potas.
Pijalnia jest czynna w godz. 9-18. Jak poinformowały MWiK – do końca października.