Dziewięcioro znajomych łączy jedna klasa, zainteresowania i dobre serca. Prowadzą zbiórkę pieniędzy na rzecz stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Projekt „Everyone deserves the Chance to fly” realizują w ramach olimpiady “Zwolnieni z teorii”.
Agata, Julka, Wioletta, Dominika, Mikołaj, Kasia, Zuzia, Franek i Rafał. Są uczniami 3 klasy liceum o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w VI LO w Bydgoszczy. Tworzą grupę Planetarium Przyszłość. Inspiracją do stworzenia swojego projektu była dla nich szkolna lekcja.
Pomóżmy dzieciom sięgnąć gwiazd
Liderką projektu jest Agata. Jak mówi, pomysł pojawił się na lekcji podstaw przedsiębiorczości. Młodzież miała za zadanie opracować plan założenia własnego biznesu.
– Stwierdziliśmy, że o wiele ciekawszym byłoby stworzenie czegoś rzeczywiście. Wtedy właśnie założyliśmy nasz zespół Planetarium Przyszłość i zaczęliśmy przygotowywać nasz projekt. Działamy od połowy września – mówi Agata.
Główne hasło prowadzonego projektu brzmi „Pomóżmy dzieciom sięgnąć gwiazd”. Można je rozumieć na dwa sposoby. Młodzież pomaga dzieciom, nagłaśniając problem opuszczenia przez rodziców. Dzięki swoim zbiórkom, chcą umożliwić wychowankom Wiosek Dziecięcych lepszy start w przyszłość. Z drugiej strony, szansą na sięgnięcie gwiazd ma być udział w bezpłatnych wykładach online, które grupa przygotowuje z zaprzyjaźnionym klubem astronomicznym. Na pytanie, dlaczego poruszył ich los dzieci opuszczonych przez własne rodziny, odpowiadają – Uważamy, że problem sieroctwa jest mało poruszany w dzisiejszym świecie. Można powiedzieć, że w przeciwieństwie do podopiecznych Dziecięcych Wiosek, my mieliśmy to szczęście wychować się w dobrych rodzinach, gdzie niczego nie brakowało. Myślimy, że warto przypomnieć światu, że te dzieci i młodzież istnieją, że oni też chcą się rozwijać i żyć normalnie.
Grupa Planetarium Przyszłość będzie zbierać pieniądze zarówno fizycznie, jak i on-line. – Będziemy chodzić po naszej szkole z puszeczkami, przy okazji będziemy zapraszać na wykłady astronomiczne i zbierać datki. Założyliśmy też zbiórkę na stronie www.siepomaga.pl/pomozmy-dzieciom-siegnac-gwiazd. Darczyńcy mogą również przelewać datki na konto bankowe szkoły. Pieniądze będą później wysłane na zbiórkę.
Grupa Planetarium Przyszłość zgłosiła swój projekt do olimpiady Zwolnieni z teorii. Jednak licealiści wspólnie podkreślają, że w ich akcji nie liczy się zwycięstwo czy też uzyskanie certyfikatu. Skupiają się na realnej pomocy i działaniu. Do swojej akcji zaprosili Klub Astronomiczny Almukantarat.
Mechanika kwantowa, astrobiologia i inne ciekawostki o kosmosie
Uczniowie VI LO zbierając datki, chcą dać darczyńcom coś od siebie. Dlatego zapraszają na serię 9 bezpłatnych wykładów w formie on-line. – Tematyka wykładów będzie szeroka. My sami uczymy się słuchając ich. Będą w nich poruszane zagadnienia mechanika kwantowa, astrobiologia – czemu wysyłamy grzyby na księżyc i wiele innych. Są to tematy, z którymi nie mamy na co dzień do czynienia ale mogą zainteresować. Są one skierowane głównie dla licealistów, ale też dla osób starszych, które chciałyby się czegoś interesującego dowiedzieć. Wykłady poprowadzi Klub Astronomiczny Almukantarat, w ten sposób wspierając zbiórkę.
Na stronie https://everyonedeservesthechancetofly.pl/wyklady/ będzie można dołączyć do każdego wykładu. Tydzień z astronomią potrwa do niedzieli, 5 marca.
– Zapraszamy na nasz instagram Planetarium Przyszłość, gdzie wrzucamy różne ciekawostki astronomiczne. Zachęcamy też do odwiedzenia naszego Facebooka Everyone deserves the Chance to fly oraz na naszą stronę internetową. Wspólnie możemy pomóc dzieciom sięgnąć gwiazd! – dodają na koniec członkowie Planetarium Przyszłość.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!