Pływalnia „Łabędź” na Miedzyniu, to najnowszy basen w Bydgoszczy. Został otwarty w październiku 2022 roku / Fot. B. Witkowski/UMB
Sześć z dziesięciu basenów zarządzanych przez Bydgoskie Centrum Sportu będzie otwartych od początku września. Reszta otworzy swe podwoje także jeszcze w tym miesiącu. Tam jeszcze trwają prace konserwacyjne.
Na terenie naszego miasta funkcjonuje 10 pływalni zarządzanych przez Bydgoskie Centrum Sportu. Funkcjonują przy szkołach. Na niektórych, poza 25-metrowym basenem, dostępne są też miejsca rekreacyjne, jak: brodziki, jacuzzi, sauny czy bicze wodne.
W okresie wakacyjnym część przyszkolnych basenów jest zamykana na kilka tygodni, aby przeprowadzić remonty. Tak było i w tym roku. Na wszystkich odbyły się sukcesywnie przerwy konserwacyjne w lipcu i sierpniu.
W poniedziałek (2 września) rozpoczyna się rok szkolny. Kilka dni wcześniej BCS poinformowało o zmianach w harmonogramie działania basenów. Remontowane pływalnie Ikar, Czwórka, Aqua Fordon i Piąta Fala będą otwarte już od początku września. Inaczej jest z Sardynką, Laguną, Perłą i Bryzą. Tam prace musiały być przedłużone.
Zapytaliśmy Marcina Ossowskiego, dyrektora BCS o tę sytuację. – Przyznam szczerze, że jednym z powodów zwiększenia się planowanego czasu robót na basenach jest ograniczona kadra specjalistów w BCS. Wiem, że to może nie przemawiać dla naszych klientów czy rodziców dzieci z nich korzystających. Ale takie mamy realia. Poza tym mieliśmy już sytuację, że robiliśmy postępowanie przetargowe na gruntowny remont i okazało się, że złożone oferty były zbyt wysokie. Trzeba było na nowo rozpisywać przetarg, odpowiadać na pytania oferentów. To wszystko przeciągało się w czasie. Bardzo proszę się uzbroić w cierpliwość. Chcemy, żeby baseny były odnowione i bezpieczne dla ich użytkowników – tłumaczy – Te wszystkie baseny mają podobny układ zabudowy. Wymieniamy tam oświetlenie. Remontowane są ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz schody ewakuacyjne, modernizowane są niecki – wymienia dyrektor.
– Nawet z samą wymianą wody, bez remontów, mielibyśmy problem ze zmieszczeniem się w jednym miesiącu na niektórych basenach. Samo opróżnienie niecki, a następnie wlanie wody to kwestia kilku dni. Potem trzeba uzdatnić tę wodę, to kolejne kilka dni. Na samym końcu czekamy na wyniki badań sanepidu, a dostajemy je nawet po dwóch tygodniach. A tak jak mówiłem, mamy ograniczenia kadrowe – wyjaśnia Ossowski.
Za jednorazowe wejście na miejski basen zapłacimy od 11 do 17 zł, w zależności od obiektu. Wejścia komercyjne zaczynają się po południu, kiedy kończą się szkolne lekcje. Zwykle po 16.00 – Ceny nie zwiększą się od września – przekazuje dyrektor. O ofercie miejskich pływalni przeczytamy TUTAJ.
Harmonogram działania miejskich pływalni
Pływalnia Łabędź – pływalnia otwarta
Pływalnia Neptun – pływalnia otwarta
Pływalnia Ikar – pływalnia otwarta
Pływalnia Czwórka – pływalnia otwarta
Pływalnia Aqua Fordon – czynne od 3 września
Pływalnia Piąta Fala – czynna od 3 września
Pływalnia Sardynka – czynne od 23 września
Pływalnia Laguna – czynne od 30 września
Pływalnia Perła – czynne od 30 września
Pływalnia Bryza – czynne od 30 września
Przypomnijmy, że mieszkańcy mogą korzystać z oferty pływalni Astoria oraz basenu UKW. A w roku szkolnym także z basenu w Pałacu Młodzieży.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!