Andrzej Supron pokazuje podstawy zapasów / B. Witkowski/UMB
Olimpijczycy spotkali się z bydgoszczanami na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. „Piknik Olimpijski z Bohaterami Olimpijskich Aren” był doskonałą promocją sportu, jak i możliwością porozmawiania z mistrzami.
W sali gimnastycznej Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu urządzono kilka stanowisk sportowych, przy którym można było potrenować z olimpijczykami i medalistami największej imprezy sportowej świata.
„Piknik Olimpijski z Bohaterami Olimpijskich Aren” odbył się w ramach odwiedzin bydgoskiej uczelni przez sportowych mistrzów. Przybyli goście mogli spróbować swoich sił na macie zapaśniczej pod okiem Andrzeja Suprona, srebrnego medalisty igrzysk olimpijskich w Moskwie. Grażyna Rabsztyn, wielokrotna rekordzistka świata w biegach płotkarskich prowadziła biegi z przeszkodami. Janusz Peciak, mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym prezentował jedną z konkurecji tej dyscypliny. Młodzież mogła sprawdzić się w celowaniu do tarczy z pistoletu laserowego. Ryszard Bosek, mistrz olimpijski z Montrealu w siatkówce, członek słynnej drużyny Huberta Wagnera czuwał nad młodymi siatkarzami, pokazywał m.in. jak poprawnie przyjmować i odbijać piłkę. A przy ergometrach wioślarskich byli Marek Kolbowicz oraz Konrad Wasielewski, mistrzowie olimpijscy z Pekinu, Mateusz Biskup, srebrny medalista z tegorocznych igrzysk w Paryżu oraz Magdalena Fularczyk-Kozłowska, medalistka z Rio de Janeiro i Londynu.
Trenowali z olimpijczykami
Na początku trochę nieśmiało, ale z czasem z większym entuzjazmem przy macie zapaśniczej zaczęli się pojawiać uczniowie i studenci. Ćwiczyli z piłką gimnastyczną. Andrzej Supron zaczął pokazywać chwyty, bloki i obalenia. Kiedy mata była przez chwilę wolna, kilka osób spontanicznie zrobiło przewrót do przodu. – O, zaimponowali mi tym. Dzisiaj coraz mniej ludzi potrafi to zrobić – skomentował zapaśnik. – Zapasy to jedna z najlepszych dyscyplin ogólnorozwojowych. W krajach wysokorozwiniętych ta dyscyplina jest w szkolnych programach. Przygotowuje ona do każdego innego sportu, na którą młoda osoba zdecyduje się w przyszłości. Dzięki zapasom wyrabiają sobie świetną koordynację ruchową – powiedział.
Udało nam się na chwilę porozmawiać także z Grażynę Rabsztyn, która cały czas dawała jakieś zadania młodym lekkoatletkom. – Mam bardzo dobre wspomnienia z waszego miasta, jeszcze z lat 70-tych. Oprócz stadionu Skry we Warszawie, to właśnie w Bydgoszczy, na Zawiszy był świetny stadion i niesamowita atmosfera na zawodach lekkoatletycznych, podobnie tak jak dzisiaj jest na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Cieszę się, że mogę tutaj promować sportowe ideały – mówiła biegaczka.
Spotkanie w bibliotece
– Od lat współpracuję z Fundacją Zatrzymać Czas, z którą tworzymy projekt o charakterze historycznym, kulturalnym i sportowym. Na początku tego roku, z resztą roku olimpijskiego postanowiliśmy zgłosić się do Ministerstwa, aby zorganizować takie spotkanie i piknik z olimpijczykami. Projekt został przyjęty i udało się zaprosić do Bydgoszczy mistrzów – powiedział dr Sławomir Łaniecki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Dzień wcześniej, w czwartek (17 października) olimpijczycy spotkali się z mieszkańcami w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Nie brakowało wspomnień i ciekawostek z karier sportowych.
– To są bardzo otwarci ludzie, z którymi można porozmawiać o wszystkim, o dobrych stronach sportu wyczynowego oraz o wszelkich bolączkach czy problemach zdrowotnych – opowiedział dr Sławomir Łaniecki.
Spotkaniu towarzyszyła otwarta z początkiem tego roku wystawa AutografExpo 2024 z licznymi pamiątkami wielu polskich olimpijczyków. Oba wydarzenia poprowadził znany dziennikarz radiowy oraz komentator sportowy kilku ostatnich igrzysk olimpijskich – Cezary Guriew.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!