Podsumowano Rowerową Stolicę Polski 2024. Padły rekordy i były zaskoczenia

Krzysztof Fechner i Jacek Kwiatkowski zostali rekordzistami Polski w jeździe na rowerze przez miesiąc / Fot. B. Witkowski / UMB

W Bydgoszczy podsumowano szóstą edycję rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do miasta nad Brdą przyjechali rowerzyści, którzy w czerwcu „wykręcili” najwięcej kilometrów. Krzysztof Fechner i Jacek Kwiatkowski pobili rekord Polski w jeździe w ciągu miesiąca.

Do Teatru Kameralnego w czwartek, 4 lipca, przybyli najlepsi uczestnicy rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, włodarze zaangażowanych miast oraz koordynatorzy. To już szósta edycja ogólnopolskiej zabawy. Do konkursu zgłosiło się 149 samorządów. Równolegle odbywały się dwie rywalizacje: dla miast prezydenckich i dla gmin. Użytkownicy rejestrowali swoje treningi za pomocą aplikacji Aktywne Miasta. Edycja w 2024 roku przyniosła kolejny rekord, bo uczestnicy pokonali ponad 14 mln km, to o milion więcej niż przed rokiem.

Rywalizacji ogólnopolskiej towarzyszyło również wyzwanie, którego podjął się ambasador RSP 2024 Krzysztof Fechner. Wraz z Jackiem Kwiatkowskim przejechał w czerwcu powyżej 10 tys. km. Panowie w ciągu czterech tygodni odwiedzili ponad 20 miast, w których byli serdecznie przyjmowani. – Dobrze, że to było 30 dni, bo więcej już bym nie dał rady – opowiada na gorąco po rywalizacji Krzysztof Fechner. – To niesamowite uczucie, gdy ludzie się do nas podłączali, wspierali i przyjmowali na trasie.

Zapytaliśmy rekordzistę o trudne momenty w trakcie wyzwania.

Muszę powiedzieć, że najgorzej to było pierwszego i drugiego dnia, kiedy organizm się dopiero adoptował do tego wysiłku. Po kilku dniach przyzwyczaja on się do takiego wyzwania. Ciało dostaje sygnał, że nie ma żadnego wyboru i musi pracować na odpowiednich obrotach – odpowiedział.

Obaj otrzymali oficjalne certyfikaty od Biura Rekordów, zajmującego się uznawaniem rekordów Polski i Guinnessa.

„Byłam zaskoczona, że znalazłam się na podium”

W trakcie gali podsumowującej wręczono wyróżnienia dla najlepszych uczestników w rywalizacji indywidualnej, za liczbę przejechanych kilometrów oraz najlepszym samorządom, za największą liczbą punktów. W tym przypadku kilometry były przeliczne przez liczbę mieszkańców w danym mieście oraz wybranej gminie.

Byłam mocno zaskoczona zajęciem trzeciego miejsca wśród kobiet. Dowiedziałam się o tym, jak zadzwonił do mnie organizator – powiedziała nam Krystyna Ludwik, trzecia wśród kobiet w rywalizacji gmin. Jeździłam głównie po ścieżkach rowerowych, na różnych trasach. Na rower wsiadałam codziennie, robiąc średnio po 150 km. Bywało tak, że nocowałam poza domem i następnego dnia wracałam rowerem. Zaliczałam trasy z Łysomic m. in do Bydgoszczy czy Włocławka.

Podobnie jak przed rokiem po stałej trasie jeździł Kazimierz Mucha z Piekar Śląskich, zeszłoroczny laureat w kategorii indywidualnej wśród miast, w tym roku był drugi. Więcej kilometrów od niego przejechał tylko rekordzista Krzysztof Fechner. – Mam swoją pętlę o dłogości 25 km. Ruszałem z domu przez Czeladź, Będzin i Dąbrowę Górniczą. Nie jeździłem na czas, tylko starałem się osiągać codziennie w okolicy 300 km. Jestem wolnym strzelcem, więc jeździłem głównie sam. Dbałem o siebie i rower. Bardzo pomaga mi moja narzeczona, która cały czas kontrolowała, żebym nie przeszarżował. Nie rywalizowałem z Krzysiem, bo wiem, że jest on niesamowitym kolarzem – powiedział.

Nie lada wyczynu ponownie dokonała Bogusława Mogielnicka, która nie dosyć, że wygrała wśród kobiet, to jeszcze uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu ogólnym. – Zrobiłam swoje. Trochę odpoczęłam, ale dwa dni po zakończeniu rywalizacji przejechałam już 70 km – spokojnie oznajmia zwyciężczyni, która pokonała ponad 7800 km podczas rywalizacji. Drugi raz z rzędu była najlepsza wśród kobiet.

Dla najlepszych rowerzystów i rowerzystek, zarówno w rywalizacji miejskiej, jak i gminnej w kategorii open przygotowano vouchery na zakupy do sklepu internetowego centrumrowerowe.pl o wartości 1000zł, 750zł i 500zł. Dodatkowo otrzymali oni okolicznościowe medale, zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nagrodzeni zostaną również najlepsi w kategoriach wiekowych (panie i panowie) również voucherami do centrumrowerowe.pl o wartości: 150zł, 100zł i 50zł. Najlepsze gminy i miasta otrzymały stacje do naprawy rowerów.

RSP. Coraz więcej ludzi na rowerach

W kolejnym panelu samorządowcy i koordynatorzy ze zwycięskich miast debatowali na temat ulepszenia klimatu dla rowerzystów, na przykładach swoich gmin.

Widzę nawet, że w samej Bydgoszczy coraz więcej osób siada na rower, traktuje to nie tylko jako rozrywkę, ale także formę dojazdu do pracy. Dzisiaj spotykamy się nie tylko, żeby sobie pogratulować, ale podzielić się swoimi przemyśleniami, jak jeszcze lepiej przygotować infrastrukturę, i zachęcać do uczestnictwa w takich rywalizacjach – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, która jest organizatorem rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Aby liczyć się w Polsce trzeba zrobić też rywalizacje wewnętrzne. W naszym mieście nakręcały się trzy grupy. Podstawą jest to, żeby mobilizować do jazdy na rowerze przez cały rok. Oczywiście, największa intensywność jest w czerwcu, ale wtedy jest łatwiej zdobywać więcej kilometrów, ponieważ mieszkańcy są przyzwyczajeni do jazdy na rowerze. Tak jak wiele miast, rywalizację rozpoczęliśmy rajdem 1 czerwca, w nocy. Mieliśmy dużo przejazdów wokół naszych trzech jezior. Zorganizowaliśmy również 24-godzinną sztafetę – powiedział Szymon Drzewiecki, koordynator RSP z Gniezna.

Metropolia Bydgoszcz (Bydgoszcz i gminy wchodzące w skład Metropolii) zajęła 10. miejsce wśród miast z 3750,20 pkt. Rowerzyści z Bydgoszczy i okolic przejechali łącznie 2219634,92 km. Osoby „kręcące” dla Metropolii Bydgoszcz, które uzyskały indywidualnie w czerwcu powyżej 1500 km, otrzymają koszulki rowerowe tegorocznej edycji RSP. Wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu.

Koszulki Rowerowej Stolicy Polski 2024 / Fot. R. Sawicki

Najlepsi rowerzyści:

Miasta:

1. Krzysztof Fechner (Zielona Góra) – 10159,58 km
2. Kazimierz Mucha (Piekary Śląskie) – 8522,93 km
3. Bogusława Mogielnicka (Zielona Góra) – 7810,14 km

Gminy:

1. Jacek Kwiatkowski (Łysomice) – 10067,71 km
2. Sławomir Sadowski (Starogard Gdański) – 8825,35 km
3. Jerzy Kacperczak (Otyń) – 5154,79 km

Najlepsze samorządy:

Miasta:

1. Biała Podlaska
2. Puławy
3. Gniezno

Gminy:

1. Otyń
2. Świekatowo
3. Łysomice

Ogólnie statystki:

Łącznie samorządów: 149

Miast: 53

Gmin: 96

Uczestnicy łącznie: 70 026

Uczestnicy Miasta: 55 005

Uczestnicy Gminy: 15 021

Suma łączna wszystkich treningów: blisko 800 tyś.

Miasta: 631 435

Gminy: 165 627

Łączna liczba pokonanych kilometrów: 14 196 677,80 km

Miasta: 11 127 110,10 km Gminy: 3 069 567,70 km

Szczegółowe wyniki dostępne są w aplikacji Aktywne Miasta.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter