Politechnika Bydgoska: Nie ma jeszcze decyzji o otwarciu kierunku lekarskiego na uczelni

Politechnika Bydgoska będzie współpracować z wieloma bydgoskimi szpitalami. Główną bazą ma być Szpital Miejski na Kapuściskach / Fot. B.Witkowski/UMB

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o pozytywnej opinii w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Politechnice Bydgoskiej. Resort pisze: „Stale zwiększamy liczbę miejsc na kierunkach lekarskich”. – To nie jest decyzja – mówi dr Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju bydgoskiej uczelni.

W poniedziałek (18 września) na platformie X (dawny Twitter) Ministerstwo Edukacji i Nauki zakomunikowało: „Miło nam poinformować, że stale zwiększamy liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich. Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymało właśnie pozytywną opinię na nowe kierunki lekarskie w następujących uczelniach: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.”

Przypomnijmy, że połowie lipca Senat Politechniki Bydgoskiej przyjął uchwałę, która umożliwiła złożenie wniosku do MEiN o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Na przełomie lipca i sierpnia przesłano go Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Co oznacza komunikat resortu? – pytamy dr. Szymona Różańskiego, prorektora Politechniki Bydgoskiej ds. rozwoju.

– Znam ten komunikat, ale to nie jest decyzja o uruchomieniu kierunku lekarskiego. To tylko informacja o pozytywnej opinii. Wiem, że podobną ma Ministerstwo Zdrowia. Czekamy na decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej – odpowiada prorektor.

Kiedy należy się jej spodziewać?

– Sądzę, że pod koniec października. Komisja ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku – mówi dr Różański.

Po pozytywnej decyzji Państwowej Komisji Akredytacyjnej, do której władze PBŚ wysłały dokumentację, która miała ponad 1000 stron i zawierała m.in. charakterystykę  i program studiów, opis warunków i sposobu realizacji kształcenia oraz wykaz wykładowców można będzie mówić o rozstrzygającym kroku na drodze do uruchomienia kierunku lekarskiego na politechnice. Według planów uczelni kadra dydaktyczna liczyć będzie 147 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych, 91 doktorów oraz 36 lekarzy medycyny.

Udostępnij: Facebook Twitter