Politechnika Bydgoska zaprasza na wagary. I bicie rekordu świata

Pierwszy dzień wiosny to tradycyjny Dzień Wagarowicza. Można go spędzić w Politechnice Bydgoskiej i przy okazji pobić nietypowy rekord świata.

Tegoroczne „Wagary z Politechniką” zapowiadają wyjątkowo. We wtorek (21 marca) uczelnia przywita wiosnę bijąc rekord świata polegający na zbudowaniu najdłuższego na świecie modelu helisy DNA. W ten sposób uczci także 70. rocznicę odkrycia struktury DNA, która przypada w kwietniu. W wyzwaniu pomogą uczniowie szkół średnich, którzy zgłosili się do tej nietypowej rywalizacji.

– 21 marca, w samo południe, połączymy wszystkie łańcuchy DNA w jeden. Czy pobijemy rekord świata? Przekonamy się podczas Wagarów z Politechniką, na które zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej.

Wagary z Politechniką rozpoczynają się natomiast o godz. 9. Będą wykłady, pokazy naukowe i muzyka na żywo.

Rekord świata – helisa DNA

Helisa DNA

25 kwietnia 1953 roku James D. Watson i Frances H.C. Crick – dwaj naukowcy z Uniwersytetu
w Cambridge, ogłosili światu, że znane od XIX w. DNA ma strukturę prawoskrętnej, podwójnej helisy. To jedno z najbardziej przełomowych odkryć w biologii, które umożliwiło rozwój genetyki, biotechnologii i medycyny. Za to odkrycie Watson, Crick i Wilkins otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1962 r.

Trzeba pamiętać, że Watson i Crick nie byli odkrywcami DNA, ale pierwszymi naukowcami, którzy sformułowali dokładny opis złożonej struktury podwójnej helisy DNA. Co więcej, praca Watsona i Cricka powstała na podstawie badań prowadzonych przez innych naukowców – tłumaczy dr hab. inż. Iwona Jędrzejczyk, prof. PBŚ z Politechniki Bydgoskiej.

A zatem, jak to się zaczęło? Cząsteczka DNA została po raz pierwszy opisana w 1869 roku przez szwajcarskiego chemika Friedricha Mieschera, który nazwał ją „nukleiną”. Nazwa ewoluowała i przez „kwas nukleinowy” doszliśmy to nazwy, którą pamiętamy z lekcji biologii – „kwas deoksyrybonukleinowy” w skrócie DNA.

To zdarzenie było kamieniem milowym w historii nauki i dało początek nowoczesnej biologii molekularnej, która w dużej mierze zajmuje się zrozumieniem, w jaki sposób geny kontrolują różne procesy w komórkach. W krótkim czasie ich odkrycie przyniosło przełomowy wgląd w kod genetyczny i syntezę białek. Od 1986 r. zaczęto wykorzystywać DNA w kryminalistyce.  Podwójna helisa nie tylko zmieniła biologię, ale stała się także ikoną kultury, reprezentowaną w rzeźbie, sztukach wizualnych, biżuterii i zabawkach.

Udostępnij: Facebook Twitter