Jednym z wykładowców będzie neurochirurg, prof. Marek Harat (z lewej, obok, rektor PBŚ, prof. Marek Adamski) Fot. Ryszard Wszołek
Politechnika Bydgoska złożyła wniosek o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. W czwartek (17 sierpnia) dokumentacja została przekazana do Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Wniosek wraz z załącznikami liczy 2696 stron. Zawiera m.in. program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu kształcenia, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim.
Prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej oraz prorektor dr hab. Szymon Różański. Fot. Ryszard Wszołek
Docelowo, na potrzeby Wydziału Medycznego PBŚ, Miasto Bydgoszcz przekaże uczelni Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Politechnika zawarła także umowy o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i praktykować m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. Chęć współpracy na Wydziale Medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów.
– Jako uczelnia na przestrzeni lat zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby Bydgoszczy i regionu. Tak jest również w przypadku medycyny. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. To był okres ciężkiej i intensywnej pracy związanej m.in. z zabezpieczeniem bazy klinicznej, kompletowaniem kadry medycznej, pozyskaniem środków finansowych, przygotowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych czy opracowaniem dokumentacji – mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.
Prace nad wnioskiem. Fot. Ryszard Wszołek
W grudniu 2023 roku uczelnia planuje powołanie Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów.
– Spotykam się czasami z opinią, że inżynierowie będą kształcić lekarzy. Tymczasem złożony wniosek udowadnia, że tworząc kierunek lekarski opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów jak Harat, Araszkiewicz czy Pawlak-Osińska. Stawiamy także na zaplecze infrastrukturalne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów – dodaje rektor PBŚ.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!