Rzeźba Jeremiego Przybory z latawcem. Stanęła w Fordonie, gdzie artysta spędził dzieciństwo

Odsłonięcie pomnika Jeremiego Przybory / Fot. Ryszard Wszołek / Mat. Politechniki Bydgoskiej

Syn Jeremiego Przybory, Konstanty, i Magda Umer, przyjaciółka artysty, odsłonili pomnik współtwórcy Kabaretu Starszych Panów przed Politechniką Bydgoską. Na cokole stanęła rzeźba Jeremiego Przybory z latawcem.

Rzeźba Jeremiego Przybory upamiętnia okres dzieciństwa artysty spędzony w bydgoskim Fordonie, w majątku Miedzyń Wielki, należącym niegdyś do rodziny Przyborów. Twórca „Kabaretu Starszych Panów” przechowywał w pamięci ciepłe wspomnienia tego miejsca i tak je opisywał: „W letnim słońcu, pogodnej panoramie barw, postaci nieba i obłoków, na których tle widzę wśród uśmiechów i okrzyków wzlatujące piłki, latawce i kółka serso”.

W jednym z wywiadów Jeremi Przybora wspominał także słynny fordoński dąb Napoleona oraz patefon, który zobaczył po raz pierwszy u swojego dziadka w Bydgoszczy. Podkreślał, że to urządzenie zmieniło jego życie. Przybora uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika (aktualnie II LO w Bydgoszczy). Trenował także w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim. W latach 1945-1948 pracował w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw.

Odsłonięcie rzeźby z latawce odbyła się w sobotę (3 czerwca) z udziałem syna Jeremiego Przybory oraz przyjaciółki artysty – Magdy Umer oraz zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwony Waszkiewicz, rektora PBŚ prof. Marka Adamskiego i przewodniczącego Rady Osiedla Nowy Fordon Jana Kwiatonia. Autorem rzeźby jest Piotr Tołoczko (Wydział Sztuk Projektowych PBŚ). Odsłonięciu rzeźby na kampusie Politechniki Bydgoskiej towarzyszyło puszczanie latawców oraz koncert piosenek Jeremiego Przybory w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter