Pomóż przy tworzeniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwają konsultacje przed następną edycją

Dyżur pracowników Urzędu Miasta podczas głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim / Fot. BBO

Bydgoski Budżet Obywatelski działa już do 11 lat. Mieszkańcy mogę przekazać swoje opinie dot. działania tego projektu. W ostatniej edycji oddano bydgoszczanie oddali 100 tys. głosów.

Co roku miasta stara się ulepszyć Bydgoski Budżet Obywatelski. Pomagają w tym oceny mieszkańców. Od 15 lutego do 7 marca mogą się oni dzielić swoimi uwagami przez ankietę dostępną na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. Jej wypełnienie zajmie kilka minut. W ubiegłym roku, po konsultacjach, miasto wprowadziło wiele nowości, które przyczyniły się do zwiększenia aktywności mieszkańców na każdym etapie realizacji programu.

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpieczyło w 2024 roku 16 mln zł. By program jak najlepiej odpowiadał potrzebom mieszkańców, co roku jego funkcjonowanie poddawane jest ocenie mieszkańców.

W ankiecie konsultacyjnej zapytano m. in. o infolinię do głosowania, poszczególne kategorie projektów, frekwencję czy kampanię informacyjną. Ankieta jest także przestrzenią do zgłoszenia innych uwag i propozycji zmian w regulaminie kolejnej edycji BBO. Bydgoski Budżet Obywatelski to proces, w którym każdy etap jest wspólnym wysiłkiem mieszkańców. Warto włączyć się, podzielcie się swoimi pomysłami i uczestniczyć aktywnie w tworzeniu lepszego środowiska w naszym mieście. W konsultacjach może brać każdy mieszkaniec Bydgoszczy.

W ramach konsultacji w sprawie rozwoju BBO, zaplanowanych jest kilka działań, które pozwolą lepiej poznać zdanie bydgoszczan na temat dotychczasowych zasad i wypracować ewentualne rozwiązania w nowej edycji programu. O opinie i nowe pomysły dotyczące programu spytane będą również Rady Osiedli.

Miasto angażuje mieszkańców

Wyniki konsultacji zostaną przekazane Radzie ds. Partycypacji Społecznej. W jej składzie znajdują się przedstawiciele wielu środowisk: strony społecznej, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Seniorów, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miasta, Rad Osiedli, Radnych Rady Miasta z każdego klubu i pracowników urzędu. Rada, wzorem ubiegłych lat, wypracuje rozwiązania służące rozwojowi aktywności obywatelskiej poprzez BBO.

Rada ds. Partycypacji aktywnie pracuje od początku 2018 roku. Doświadczenie oraz wiedza osób, które pracują w Radzie pozwoliło m.in. na wypracowanie popularnych wśród mieszkańców nowych kategorii projektów ponadosiedlowych (dużych zadań inwestycyjnych) czy też projektów społecznych (zadań miękkich, nieinwestycyjnych). Rada wypracowała także rozwiązania dotyczące podziału pieniędzy na zadania osiedlowe z korzyścią dla mniejszych osiedli. Dzięki konsultacjom wprowadziliśmy też możliwość lokowania zadań BBO nie tylko na terenach miejskich, ale także na ogólnodostępnych terenach np. spółdzielni. Dzięki tym rozwiązaniom w czasie ostatniej edycji bydgoszczanie oddali na projekty BBO prawie 100 tysięcy głosów.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Infromuje!

Udostępnij: Facebook Twitter