Portal Diety NFZ – coś dobrego dla cukrzyków, sercowców, seniorów… i wegetarian

Chciałbyś rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak skomponować posiłki? Z pomocą przychodzi portal Diety NFZ. Znajdziesz tam 8 tysięcy przepisów i 11 planów żywieniowych, które dopasujesz do swoich potrzeb i preferencji.

Portal Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl) tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim 760 tysięcy użytkowników, a każdy z nich ma dostęp do diety dostosowanej do swoich potrzeb.  Od lipca każdy osoba, ustalając swój plan diety, ma możliwość zaznaczenia produktu (m.in. gluten, laktoza), który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu.

– Podczas Covidu oglądałem filmiki edukacyjne i przy okazji znalazłem portal NFZ o dietach – opowiada Jakub, 25-latek z Bydgoszczy. – Po zarejestrowaniu każdy użytkownik otrzymuje gotowy plan żywieniowy. Po koronawirusie nie czułem się najlepiej i pomogła mi dieta z tego portalu. Polecam go nie tylko z uwagi na diety, ale również zestawy ćwiczeń fizycznych, które pomagają dbać o zdrowie.

– Portal Diety NFZ powstał w celu promowania zdrowego odżywiania, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia oraz odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób przewlekłych – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy. – Proponowane plany żywieniowe są oparte na diecie DASH, która nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia do obniżenia ciśnienia tętniczego, zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. 

Na użytkowników czekają na portalu dedykowane plany żywieniowe, obejmujące przepisy przygotowane przez dietetyków. Można tam znaleźć również specjalistyczne porady oraz materiały promujące zdrowe nawyki. Osobną wartość stanowią e-booki z poradami i przepisami kulinarnymi. Korzystanie z zasobów portalu jest całkowicie darmowe.

Dieta dopasowana do potrzeb

Użytkownik portalu Diety NFZ ma do wyboru aż 11 planów żywieniowych: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS. Własne konto w portalu pozwala określić kaloryczność diety, dostosować ją do potrzeb jednej osoby lub całej rodziny z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z jej członków. Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów.

Kiedy nie chcesz glutenu albo owoców morza

Nowością jest możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produkty zawierające gluten, czy laktozę, ale też mięso, ryby i owoce morza. – Po wybraniu wszystkich preferencji czy wykluczeń otrzymujemy gotową dietę z rozpisanymi posiłkami na wskazany czas. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja zmiany przepisu, w przypadku gdy któryś z nich nie odpowiada naszym gustom – dodaje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy NFZ w Bydgoszczy.

Nad jakością planów żywieniowych i treści publikowanych na portalu Diety NFZ czuwa zespół dietetyków.

Portal Diety NFZ powstał z myślą o szerokim gronie odbiorców. – Faktycznie wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak najliczniejszą i najbardziej aktywną grupę stanowią osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Jeśli chodzi o płeć 55 proc stanowią kobiety. 48 proc. użytkowników portalu deklaruje niską aktywność fizyczną, a 25 proc. jej brak.

https://bydgoszczinformuje.pl/dawid-kilon-nad-bydgoszcza-krazy-orzel-bielik-a-bydgoska-rodzina-labedzi-ma-sie-dobrze-w-brdyujsciu/

Chociaż większość użytkowników portalu ma prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), to spośród wszystkich 11 planów żywieniowych plan „Nadwaga i Otyłość” cieszy się największą popularnością. Drugim, najczęściej wybieranym planem jest „Classic”. Użytkownicy coraz częściej decydują się na rodzinny plan żywieniowy, który daje możliwość przygotowania zbilansowanych posiłków dla całej rodziny.

W Kujawsko- Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy, przy ulicy Łomżyńskiej 33 można również skorzystać z darmowych pomiarów w Kiosku Profilaktycznym. W Kiosku pomiary można wykonać w poniedziałki w godzinach 8:00- 18:00 a od wtorku do piątku w godzinach 8:00- 16:00.

Jakie pomiary zrobisz w kiosku profilaktycznym?

•        zmierzysz swój wzrost i wagę,

•        wykonasz analizę składu ciała – czyli dowiesz się, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz jaka jest zawartość wody w organizmie,

•        sprawdzisz ciśnienie tętnicze krwi.

Na podstawie wyników system określi Twój wskaźnik BMI (indeks masy ciała). Pozwoli on oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im bardziej Twoje BMI przekracza normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia. Po wyjściu z Kiosku Profilaktycznego omówisz swoje wyniki z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Taka wizyta w Kiosku Profilaktycznym będzie doskonałym dopełnieniem porad z portalu Diety NFZ. Z oferty Kiosku Profilaktycznego K-P OW NFZ w Bydgoszczy od początku 2023 roku skorzystało 912 klientów.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter