Postoje taxi w Bydgoszczy – jedne powstaną, inne znikną. Będzie za to więcej miejsc parkingowych

Z postojów dla taksówek pasażerowie korzystają coraz rzadziej / Fot. B. Witkowski / UMB

W Bydgoszczy powstaną nowe miejsca postoju taksówek, kilka postojów zostanie zlikwidowanych, wiele będzie miało ograniczoną liczbę miejsc. Powstanie za to więcej miejsc parkingowych.

Od kilku miesięcy drogowcy we współpracy z korporacjami taksówkowymi wypracowywali porozumienie dotyczące miejsc postojowych dla taxi. Drogowcom zależało na tym, by ograniczyć liczbę wolnych miejsc na postojach, wskazywali bowiem, że na wielu od dawna nie zatrzymują się niemal żadne taksówki. Wszystko przez to, że zmienia się model poszukiwania taksówek – wielu zamawia je przez aplikacje, część telefonicznie, nieliczni idą na postój w poszukiwaniu wolnej taksówki. Korporacje z kolei wskazywały lokalizację nowych miejsc postojowych, domagały się też poszanowania przepisów i respektowania zasady, że wyznaczone miejsca dla taksówek to nie miejsca parkingowe dla samochodów. Ciągle bywa tak, że wolne miejsca na postojach zajmowane są przez auta osobowe i traktowane jak miejsce parkingowe.

– Dwukrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami bydgoskich korporacji taksówkarskich i poprosiliśmy o wskazanie miejsc postojowych, które możemy zlikwidować lub skrócić. Prosiliśmy też o ewentualne wskazanie nowych lokalizacji, które są teraz bardziej potrzebne. W efekcie rozmów aż 94 miejsca postojowe taxi zostaną skrócenie lub zlikwidowane. Powstanie też 7 nowych postojów TAXI – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Ostatecznie powstał protokół ze wszystkimi, ustalonymi z korporacjami zmianami.

Gdzie powstaną nowe postoje dla taksówek?

 • pętla Błonie
 • ul. Gimnazjalna
 • ul. Jana Styki
 • ul. Kolbego
 • ul. Koronowska
 • ul. Wyżyny
 • ul. 19 marca 1981

Postoje taxi przeznaczone do likwidacji

 • ul. Pelplińska
 • ul. Gersona
 • ul. Kijowska
 • ul. Mierosławskiego
 • ul. Nakielska/Wiśniowa
 • ul. Płocka
 • ul. Opławiec-Biwakowa

Na części postojów taxi nie zmieni się liczba dostępnych dla taksówek miejsc, na innych będzie ich mniej, dzięki czemu zwolni się kilkadziesiąt miejsc parkingowych dostępnych dla mieszkańców. Tak będzie z postojami przy ulicach ul. 11 listopada ul. Chełmińska, ul. Czackiego, ul. Czerkaska, ul. Fierldorfa „Nila” ul. Konopnickiej, ul. Łukasiewicza, ul. Modrakowa, ul. Morska. ul. Szarych Szeregów, ul. Traugutta, ul. Tucholska. Przy ulicy Pod Blankami zostanie wyznaczony tymczasowy postój na 20 taksówek, który będzie funkcjonował codziennie między godzinami 21.00 a 4.00.

Kierowco – nie blokuj miejsc postojowych

Wraz z przedstawicielami korporacji taxi ustalono, że ZDMiKP zwróci się do straży miejskiej i policji by służby te odpowiednio reagowały na zajmowanie miejsc postojowych przeznaczonych dla taksówek przez prywatne auta. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzić ma w opinii taksówkarzy przy ulicach Stary Port, Chełmińskiej, Dmowskiego i Modrakowej. Korporacje wnioskują jeszcze o utworzenie (stałego) postoju przy Wełnianym Rynku oraz (w miejsce ograniczanego postoju na ulicy Kijowskiej) nowego postoju na Bartodziejach.

– Na terenie Bydgoszczy, podobnie jak w innych miastach, muszą być zachowane miejsca postojowe do przewozu osób. Postoje taxi, których mamy w mieście ok. 60, zajmują zazwyczaj od 3 do nawet 7 miejsc postojowych. W sumie więc w cały mieście mamy ponad 360 miejsc postojowych dla taksówek – informuje Tomasz Okoński.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter