Powrót do historycznej tradycji. Nowa aleja w centrum Bydgoszczy. Ma przywrócić pamięć o dawnej ul. Nad Portem

Wizualizacja alei Nad Portem na terenie kompleksu Nowy Port / Mat. AWZ Deweloper

AWZ Deweloper, który buduje kompleks mieszkaniowy w miejscu dawnej fabryki Befana, złożył wniosek do prezydenta Bydgoszczy o nadanie alei mającej powstać naprzeciwko Opery Nova dawnej nazwy – ulicy Nad Portem.

Nazwa ul. Nad Portem figuruje na starych mapach Bydgoszczy. Dzisiejsza ulica Marcinkowskiego, na fragmencie przy Śluzie Miejskiej i fabryce Befana, nosiła dawniej tę nazwę.

Fragment mapy Bydgoszczy z 1930 roku z ul. Nad Portem / Mat. AWZ Deweloper


W przeszłości Nad Portem była przedłużeniem ul. Marcinkowskiego. Nazwa wprost nawiązywała do znajdującego się w tym miejscu, portu rzecznego. Przypomina o nim ciągle działająca Śluza Miejska – łącząca Kanał Bydgoski z Brdą.

W nowej, współczesnej wersji AWZ Deweloper prosi, aby historyczną nazwę ul. Nad Portem przywrócić – nadając ją jednak alei, która będzie przebiegać kilkadziesiąt metrów dalej od rzeki, przez środek budowanego kompleksu mieszkaniowo-usługowego „Nowy Port”.

Nowy Port i Nad Portem

-Na blisko 2-hektarowej działce naprzeciwko Opery Nova trwa budowa Nowego Portu. W ramach inwestycji powstają apartamenty, biura, usługi i strefa gastronomii. Kwartał ma być otwarty dla wszystkich bydgoszczan i stać się nowoczesną wizytówką Bydgoszczy. Powstaną w nim również nowe przestrzenie publiczne – bulwary nadrzeczne, które zyskają „nowe życie”, pasaż pieszy bez ruchu samochodowego, łączący bulwary z ulicą Warmińskiego oraz nowa, zielona aleja łącząca ulicę Obrońców Bydgoszczy z ulicą Focha, z placem wejściowym i osią widokową na Operę Nova – wyjaśnia inwestor.

Jak informuje AWZ Deweloper „we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wypracował koncepcję, według której ta nowa przestrzeń ma być jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców miasta. Zaproponowano tu wiele rozwiązań służących pieszym i rowerzystom, w tym szerokie chodniki spacerowe, uspokojenie ruchu samochodowego, wyniesienie przejść dla pieszych, nawierzchnie o podwyższonym standardzie, a także bardzo bogate nasadzenia drzew, krzewów i bylin. Mocnym akcentem alei ma być szpaler okazałych platanów. Ulicę zwieńczy od strony ul. Focha i Opery Nova plac wejściowy. Aleja jest wzorowana na ulicach handlowych europejskich miast, będzie przestrzenią na butiki, kawiarnie i eleganckie punkty usługowe.”

Udostępnij: Facebook Twitter